Sure Ayet

Saf SuresiSaf Suresi 14 ayettir. Nüzulü Medine'de olup 109. sure olarak inmiştir.
Kur'an-ı Kerim'de 550 sayfa numarasında yer almaktadır.
Hata! Lütfen tarayıcınızın ayarlarını kontrol edip daha sonra tekrar deneyin.
 

 
 
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

 
 
1 - Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ı tesbih etmektedir. O Aziz'dir (üstün ve güçlü olandır), Hakim'dir (hüküm ve hikmet sahibidir). (61-Saf 1)

 
 
2 - Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz? (61-Saf 2)

 
 
3 - Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah katında büyük bir gazaba sebep olur. (61-Saf 3)

 
 
4 - Şüphesiz ki Allah, Kendi yolunda birbirlerine kenetlenmiş bina-duvar gibi saf bağlayarak savaşanları sever. (61-Saf 4)

 
 
5 - Hani Musa kavmine "Ey kavmim. Benim sizin için Allah'tan gönderilmiş bir resul-elçi olduğumu gerçekten bildiğiniz halde niçin bana eziyet ediyorsunuz?" demişti. Onlar eğrilip-sapınca Allah da onların kalplerini eğriltip-saptırmış oldu. Allah, fasık olan bir kavmi hidayete (doğru yola) erdirmez. (61-Saf 5)

 
 
6 - Hani Meryem oğlu İsa da "Ey İsrailoğulları. Gerçekten ben sizin için Allah'tan gönderilmiş-bir resulüm-elçiyim. Benden önceki Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra ismi "Ahmed" olan bir Resulün de müjdeleyicisiyim" demişti. Fakat o kendilerine apaçık belgelerle gelince "Bu açıkça bir sihirdir" dediler. (61-Saf 6)

 
 
7 - İslam'a çağırıldığı halde Allah'a karşı yalan düzüp-uyduranlardan daha zalim kimdir? Allah, zalim olan bir kavmi hidayete (doğru yola) erdirmez. (61-Saf 7)

 
 
8 - Onlar Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Oysa kafirler hoş görmese de Allah Kendi nurunu tamamlayacaktır. (61-Saf 8)

 
 
9 - Resulünü hidayet ve hak din üzere gönderen O'dur. Müşrikler hoş görmese de, onu (İslam'ı) bütün dinlere apaçık-üstün kılacaktır. (61-Saf 9)

 
 
10 - Ey iman edenler. Sizi elim-acıklı bir azabdan kurtaracak ticareti size göstereyim mi? (61-Saf 10)

 
 
11 - Allah'a ve Resulüne iman eder, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz. Eğer bilirseniz bu sizin için çok hayırlıdır. (61-Saf 11)

 
 
12 - (Böyle yaparsanız) O da sizin günahlarınızı bağışlar, sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere ve oldukça hoş-güzel olan Adn cennetlerindeki konaklara yerleştirir. İşte en büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur. (61-Saf 12)

 
 
13 - Ve seveceğiniz bir başka (lutuf-nimet) daha var, Allah'dan nusret (yardım-zafer) ve yakın bir fetih. Mü'minleri müjdele. (61-Saf 13)

 
 
14 - Ey iman edenler, Allah'ın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsa havarilere "Allah (için) bana yardım edecekler kimdir?" demişti. Havariler de "Allah'ın yardımcıları bizleriz" demişlerdi. Bunun üzerine İsrailoğullarından bir topluluk iman etmiş, bir topluluk da küfretmişti. Sonunda Biz de iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik, onlar da üstün geldiler. (61-Saf 14)


بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ
 
 

سَبَّحَ لِلّٰهِ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۚ وَهُوَ الْعَز۪يزُ الْحَك۪يمُ - 1
 
 

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ - 2
 
 

كَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللّٰهِ اَنْ تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ - 3
 
 

اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الَّذ۪ينَ يُقَاتِلُونَ ف۪ي سَب۪يلِه۪ صَفاًّ كَاَنَّهُمْ بُنْيَانٌ مَرْصُوصٌ - 4
 
 

وَاِذْ قَالَ مُوسٰى لِقَوْمِه۪ يَا قَوْمِ لِمَ تُؤْذُونَن۪ي وَقَدْ تَعْلَمُونَ اَنّ۪ي رَسُولُ اللّٰهِ اِلَيْكُمْۜ فَلَمَّا زَاغُٓوا اَزَاغَ اللّٰهُ قُلُوبَهُمْۜ وَاللّٰهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِق۪ينَ - 5
 
 

وَاِذْ قَالَ ع۪يسَى ابْنُ مَرْيَمَ يَا بَن۪ٓي اِسْرَٓائ۪لَ اِنّ۪ي رَسُولُ اللّٰهِ اِلَيْكُمْ مُصَدِّقاً لِمَا بَـيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْرٰيةِ وَمُبَشِّراً بِرَسُولٍ يَأْت۪ي مِنْ بَعْدِي اسْمُهُٓ اَحْمَدُۜ فَلَمَّا جَٓاءَهُمْ بِالْبَـيِّنَاتِ قَالُوا هٰذَا سِحْرٌ مُب۪ينٌ - 6
 
 

وَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرٰى عَلَى اللّٰهِ الْـكَذِبَ وَهُوَ يُدْعٰٓى اِلَى الْاِسْلَامِۜ وَاللّٰهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِم۪ينَ - 7
 
 

يُر۪يدُونَ لِيُطْفِؤُ۫ا نُورَ اللّٰهِ بِاَفْوَاهِهِمْ وَاللّٰهُ مُتِمُّ نُورِه۪ وَلَوْ كَرِهَ الْـكَافِرُونَ - 8
 
 

هُوَ الَّـذ۪ٓي اَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدٰى وَد۪ينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدّ۪ينِ كُلِّه۪ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ۟ - 9
 
 

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا هَلْ اَدُلُّكُمْ عَلٰى تِجَارَةٍ تُنْج۪يكُمْ مِنْ عَذَابٍ اَل۪يمٍ - 10
 
 

تُـؤْمِنُونَ بِاللّٰهِ وَرَسُولِه۪ وَتُجَاهِدُونَ ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ بِاَمْوَالِكُمْ وَاَنْفُسِكُمْۜ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَـكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَۙ - 11
 
 

يَغْفِرْ لَـكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَيُدْخِلْـكُمْ جَنَّاتٍ تَجْر۪ي مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ وَمَسَا‌كِنَ طَيِّبَةً ف۪ي جَنَّاتِ عَدْنٍۜ ذٰلِكَ الْفَوْزُ الْعَظ۪يمُۙ - 12
 
 

وَاُخْرٰى تُحِبُّونَهَاۜ نَصْرٌ مِنَ اللّٰهِ وَفَتْحٌ قَر۪يبٌۜ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِن۪ينَ - 13
 
 

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا كُونُٓوا اَنْصَارَ اللّٰهِ كَمَا قَالَ ع۪يسَى ابْنُ مَرْيَمَ لِلْحَوَارِيّ۪نَ مَنْ اَنْصَار۪ٓي اِلَى اللّٰهِۜ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ نَحْنُ اَنْصَارُ اللّٰهِ فَاٰمَنَتْ طَٓائِفَةٌ مِنْ بَن۪ٓي اِسْرَٓائ۪لَ وَكَـفَرَتْ طَٓائِفَةٌۚ فَاَيَّدْنَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا عَلٰى عَدُوِّهِمْ فَاَصْبَحُوا ظَاهِر۪ينَ - 14
 
 

Etiketler:

İnsan Dergisi

,