Kitaplardan Alıntılar A+ | Normal | A-

BİLGİLENDİRME! /Ramazan BayramıBİLGİLENDİRME! /Ramazan Bayramı

Değerli Kardeşlerimiz!

Bugün (4 Temmuz Pazartesi) Ramazan ayının 29. günüdür. Ayetler ve Rasulullah'ın uygulamaları dikkate alınarak dünyanın farklı bölgelerindeki kardeşlerimiz tarafından gözlenen Şevval hilali bu akşam görülememiştir. Buna göre Ramazan ayının bu yıl 30'a tamamlandığını yani 6 Temmuz Çarşamba gününün Bayramın ilk günü olacağını dikkate alan tüm kardeşlerimize bildiririz.

Bilindiği üzere kameri aylar bazen 29, bazen 30 gün sürer. Bu ayların başlangıç ve bitişleri, yapılan gözlemlerle tespit edilir. İçinde bulunulan kameri ayın 29. günü güneşin batmasından sonra ertesi ayın hilali gözetlenir. Bu yeni hilâl, güneşin batmasından bir müddet sonra battığı için dikkatli bir gözlem gerektirir. Batı ufkunda toz, duman, bulut vs. olursa gözlem yapmak çok güç, hatta imkânsız olabilir. Hilâl görülemediği takdirde içinde bulunulan ay 30 güne tamamlanır. Artık 30. günün akşamı hilâli gözetlemeye gerek yoktur. O gün güneşin batmasıyla ikinci ay başlamış olur. Çünkü hiçbir kameri ay 30 günden fazla sürmez.

Bu vesileyle tüm dünya coğrafyalarındaki mazlumları unutmamamız gerektiğini hatırlatarak, ibadetlerimizin kabulü için duacı olduğumuzu bildiriyor, Bayramın hayırlar getirmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz. Hak'ta birleşmek ümidi ve birlikte Bayram gibi Bayramlar yaşamak duasıyla,
 
Saygı ve selamlarımızı sunuyoruz...

NOT: Konuyla ilgili aynı yorum ve soruların tekrar etmemesi geçen senelerde yapmış olduğumuz BİLGİLENDİRME yazılarını günceliyoruz. Aşağıda yer alan görüş ve yorumları ve linkini verdiğimiz bölümdeki (Ramazan Hilali) yorumlarını bu minvalde değerlendirmenizi rica eder, saygı ve selamlarımızı sunarız..
                                                                  <<< insandergisi.com >>> 
Yorum yap yorum

Yorumlar [13]

Çağkan Ersan
07.07.2016 21:51
ve aleylum selam
amin inşallah hocam..
İnşirah Melal
07.07.2016 01:17
Vealeykumselam
Amin hocam.
Ben de hayr dualarınıza gönülden amin diyorum.
Rabbim bizlere merhamet etsin.
Zira herşeyden çok O'nun merhametine ihtiyacımız var.
En azından benim çok ihtiyacım var.
Mehmed Alagaş
06.07.2016 17:19
Selamunaleyküm
Muhammed Ümmetinin hidayet, rahmet ve afiyet dolu bayramlara ulaşması duasıyla bütün kardeşlerime “Allah Ramazan ibadetlerinizi kabul etsin ve bayramınız mübarek olsun” diyorum.
Erkan Buzkan
19.07.2015 12:46
Bayram
Öncelikle şükür sahibine hamdu senalar olsun ki bugünleri gördük, ve hayırlı ömür verirse görmek dileği ile.. Bayram bizim gibi düşünenler için kaynaşma , kardeşlik ve ümmetin kurtuluşu diye dua edip ve yaşamaya çalıştığımız günler olsa da bazıları için içinin boşaltılıp şeker bayramı, et bayramı veya tatil oluyor.. Modernizm dediğimiz olgu özellikle şehirlerde insanları Asosyal yaparak apartmanlara hapsettiğinden insanlar ancak Avm , dini ve resmi tatillerde gezerek sosyalleşip günü kurtarıyor.. Bu vesile ile insanların bir kısmı için bayramı eş dost akraba ziyareti yoruyor ve boşa geçirilmiş zaman olarak sayılıyor.
Mehmed Can
17.07.2015 12:53
Selamun Aleykum,
Tüm kardeşlerimin Bayramını kutluyorum,Bayramımız mübarek olsun,i.n.ş.
Mehmed abimizin güzel duasına yürekten amin diyorum.
Serdar Yalın
17.07.2015 12:21
GÜZEL DUA,
"Ya Rabbel alemin
Şu an imtihan hayatında bulunan insanlardan ve cinlerden cehenneme müstehak olanlar dışında kalanlara acı, merhamet et, ıslah olmalarını ve hidayet bulmalarını nasib et. Aynı istisna ile Muhammed ümmetine de rahmet ve mağfiret et, onları bağışla, onlara yardım et ve Senin rızan istikametinde bir ve beraber olmalarını nasib et. Layık olmasak da bunu Senin lutfundan, bunu Senin engin rahmetinden diliyor ve dileniyoruz Ya Rabbi.."

Amin.
Maruf Can
17.07.2015 01:57
Selamun Aleyküm
“Eğer duanız olmasaydı Rabbim size ne diye değer versin” (Furkan 77)...Mehmed amcamın duasına amin ve tüm İslam aleminin bayramı mübarek olsun diyorum..Bayramımız mübarek olsun...
Selami Özcan
17.07.2015 01:35
Selamun aleyküm,
Bayramımız mübarek olsun,Mehmed hocam güzel duanıza yürekten amin diyorum.
Mehmed Alagaş
16.07.2015 23:20
Selamunaleyküm
“Rahman olan Rabbimiz Ramazan ibadetlerimizi lutfuyla kabul etsin, bayramımız mübarek olsun” diyor, dünya insanlarının ve Muhammed ümmetinin genel durumuna üzülerek baktıktan sonra yaptığımız aşağıdaki duaya, yaşadığımız dönemde kendilerini garip hisseden salih kardeşlerimizin “Amin” diyerek katılmasını diliyoruz.,

Ya Rabbel alemin
Şu an imtihan hayatında bulunan insanlardan ve cinlerden cehennemlik olanların dışında kalanlara acı, merhamet et, ıslah olmalarını ve hidayet bulmalarını nasib et. Aynı istisna ile Muhammed ümmetine de rahmet ve mağfiret et, onları bağışla, onlara yardım et ve Senin rızan istikametinde bir ve beraber olmalarını nasib et. Layık olmasak da bunu Senin lutfundan, bunu Senin engin rahmetinden diliyor ve dileniyoruz Ya Rabbi..
Yusuf Ziya
16.07.2015 23:10
Selamunaleyküm
Tüm İslam aleminin huzur dolu bayramlara ulaşması duası ile,
bayramımız mübarek olsun.
Abdullah Uzun
16.07.2015 23:05
Hayırlı Bayramlar
Mehmet hocamın ve tüm site çalışanları ile ziyaretçilerinin bayramlarını tebrik eder,
Cenabı Allah'dan bizleri yeniden Ramazan'a eriştirmesi için dua ederim.
İnşirah Melal
16.07.2015 23:01
Selamaleykum
Şevval ayımız ve dahi tüm ömrümüz mübarek ola inşaallah...
Selam ve dua ile..
Kemal Songür
16.07.2015 22:26
selam ile..
Ümmet-i islam'ın tıpkı Bedir/zafer sonrası Rasulullah'ın ilk bayramı ilan etmesi ve hakkıyla bayramı kutlaması gibi itminan içinde bayramlara ulaşma duasıyla.
Yorum yap yorum