Kitaplardan Alıntılar A+ | Normal | A-

BİLGİLENDİRME! /Ramazan BayramıBİLGİLENDİRME! /Ramazan Bayramı

Değerli Kardeşlerimiz!

Bugün (14 Haziran Perşembe) Ramazan ayının 29. günüdür. Ayetler ve Rasulullah'ın uygulamaları dikkate alınarak dünyanın farklı bölgelerindeki kardeşlerimiz tarafından gözlenen Şevval hilaline bu akşam şahid olunmuştur. Buna göre yarının (15 Haziran CUMA günü) Ramazan Bayramı'nın ilk günü olacağını dikkate alan tüm kardeşlerimize bildiriyoruz.

Bilindiği üzere kameri aylar bazen 29, bazen 30 gün sürer. Bu ayların başlangıç ve bitişleri, yapılan gözlemlerle tespit edilir. İçinde bulunulan kameri ayın 29. günü güneşin batmasından sonra ertesi ayın hilali gözetlenir. Bu yeni hilâl, güneşin batmasından bir müddet sonra battığı için dikkatli bir gözlem gerektirir. Batı ufkunda toz, duman, bulut vs. olursa gözlem yapmak çok güç, hatta imkânsız olabilir. Hilâl görülemediği takdirde içinde bulunulan ay 30 güne tamamlanır. Artık 30. günün akşamı hilâli gözetlemeye gerek yoktur. O gün güneşin batmasıyla ikinci ay başlamış olur. Çünkü hiçbir kameri ay 28 günde tamamlanmayacağı gibi 30 günden fazla da sürmez.

Bu vesileyle tüm dünya coğrafyalarındaki mazlumları unutmamamız gerektiğini hatırlatarak, ibadetlerimizin kabulü için duacı olduğumuzu bildiriyor, Bayramın hayırlar getirmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz. Hak'ta birleşmek ümidi ve birlikte Bayram gibi Bayramlar yaşayabilmek duasıyla,
 
Saygı ve selamlarımızı sunuyoruz...

NOT: Konuyla ilgili aynı yorum ve soruların tekrar etmemesi için geçen senelerde yapmış olduğumuz BİLGİLENDİRME yazılarını güncelliyoruz. Aşağıda yer alan görüş ve yorumları ve linkini verdiğimiz bölümdeki (Ramazan Hilali) yorumlarını bu minvalde değerlendirmenizi rica eder, saygı ve selamlarımızı sunarız..
                                                                  <<< insandergisi.com >>> 
Yorum yap yorum

Yorumlar [24]

Önceki Yorumlar:
Fatma Ceren
16.06.2018 23:00
Selamun Aleyküm
Ramazan bayramımız mübarek olsun.
Ramazan, sonrasındaki yaşamımıza da yansısın inşaAllah.
Mehmed Alagaş
16.06.2018 12:44

Ve aleykümselam
Hayra vesile dualara amin diyor, güzel kardeşlerime "Ramazan bayramınız mübarek olsun" diyorum..
Hıdır Bitim
14.06.2018 22:43
Bizleri bir kılacak Bayramlara kavuşmak dileği ile
Tüm müminlerin idrak ettiği Ramazan bayramlarını tebrik ederim.
Mehmed Can
14.06.2018 22:30
Selam ve dua ile,
Tüm kardeşlerimin Bayramını kutluyorum,Bayramımız mübarek olsun,i.n.ş.
Orhan Akdeniz
14.06.2018 22:29
Selamun Aleykùm
Dualarınıza amin Talha kardeş.
İyi bayramlar herkese
İnşirah Melal
14.06.2018 22:20
Selamaleykum
Rabbimize hamdolsun kardeşlerimizle birlikte bereketli ve Rahmet dolu bir Ramazan ayını geride bıraktık.. İnşaallah yarın sabah bayramı da kardeşlerimizle birlikte karşılayacak ve bizi bu güne eriştiren Rabbimize hepbirlikte hamd ve şükürlerimizi sunacağız..

Bu vesileyle başta ALAGAŞ hocam olmak üzere site üzerinden tanıştığımız bedenleri uzak olmasına rağmen, kardeşliklerinin sıcaklığını yakından hissettiğimiz tüm dostlarımızın bayramlarını da tebrik ediyor, cennet duasıyla selamlıyorum..
Talha
14.06.2018 22:14
SELAMUN ALEYKUM
Elhamdülillah... Herkese hayırla geçecek bayramlar inşaallah... Kalan ömrümüzüde sonu bayram olacak şekilde yaşamak nasibetsin Rabbimiz...
Mehmed Alagaş
27.06.2017 17:54
Ve aleykümselam
Bütün güzel dualara amin diyor, bayramın bizlere de mübarek olmasını diliyorum. Allah ihtiyacımız olanı lutfuyla, rahmetiyle versin İnşaallah..
Talha
27.06.2017 04:55
SELAMUN ALEYKUM
Rabbimizin hükümlerine boyun eğip, emirlerine itaat eden ve yasaklarından kaçınan ve de tüm insanlığa iyiliği anlatıp kötülükten uzaklaştırmaya çalışan, hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden olabilmek niyazıyla bayramınızı hayırla ve huzurla geçirmenizi diliyorum.
Ömrümüz Ramazan, ahirimiz bayram ola...
Fatma Ceren
26.06.2017 23:03
Aleyküm selam
Dualarınıza amin İnşirah kardeş.
İyi bayramlar herkese...
İnşirah Melal
25.06.2017 03:58
Selamaleykum
Bizleri Şevval hilaline şahid kılıp Ramazan Bayramına ulaştıran Rabbimize hamdediyor, tuttuğumuz oruçlar gibi, şeytan ve dostlarının tuzaklarına karşı da kendimizi vahyin sınırlarında tutup ömrümüzün Ramazan'a çevrilmesi, ahiretimizin bayrama dönmesi ve bayramı iliklerimize kadar yaşayabileceğimiz günlere ulaştırması için dua ediyoruz.

Başta Alagaş hocam ve ailesi olmak üzere tüm kardeşlerimizin bayramı hayrla geçsin inşaallah..

Selam ve dua ile..
Çağkan Ersan
07.07.2016 21:51
ve aleylum selam
amin inşallah hocam..
İnşirah Melal
07.07.2016 01:17
Vealeykumselam
Amin hocam.
Ben de hayr dualarınıza gönülden amin diyorum.
Rabbim bizlere merhamet etsin.
Zira herşeyden çok O'nun merhametine ihtiyacımız var.
En azından benim çok ihtiyacım var.
Mehmed Alagaş
06.07.2016 17:19
Selamunaleyküm
Muhammed Ümmetinin hidayet, rahmet ve afiyet dolu bayramlara ulaşması duasıyla bütün kardeşlerime “Allah Ramazan ibadetlerinizi kabul etsin ve bayramınız mübarek olsun” diyorum.
Erkan Buzkan
19.07.2015 12:46
Bayram
Öncelikle şükür sahibine hamdu senalar olsun ki bugünleri gördük, ve hayırlı ömür verirse görmek dileği ile.. Bayram bizim gibi düşünenler için kaynaşma , kardeşlik ve ümmetin kurtuluşu diye dua edip ve yaşamaya çalıştığımız günler olsa da bazıları için içinin boşaltılıp şeker bayramı, et bayramı veya tatil oluyor.. Modernizm dediğimiz olgu özellikle şehirlerde insanları Asosyal yaparak apartmanlara hapsettiğinden insanlar ancak Avm , dini ve resmi tatillerde gezerek sosyalleşip günü kurtarıyor.. Bu vesile ile insanların bir kısmı için bayramı eş dost akraba ziyareti yoruyor ve boşa geçirilmiş zaman olarak sayılıyor.
Mehmed Can
17.07.2015 12:53
Selamun Aleykum,
Tüm kardeşlerimin Bayramını kutluyorum,Bayramımız mübarek olsun,i.n.ş.
Mehmed abimizin güzel duasına yürekten amin diyorum.
Serdar Yalın
17.07.2015 12:21
GÜZEL DUA,
"Ya Rabbel alemin
Şu an imtihan hayatında bulunan insanlardan ve cinlerden cehenneme müstehak olanlar dışında kalanlara acı, merhamet et, ıslah olmalarını ve hidayet bulmalarını nasib et. Aynı istisna ile Muhammed ümmetine de rahmet ve mağfiret et, onları bağışla, onlara yardım et ve Senin rızan istikametinde bir ve beraber olmalarını nasib et. Layık olmasak da bunu Senin lutfundan, bunu Senin engin rahmetinden diliyor ve dileniyoruz Ya Rabbi.."

Amin.
Maruf Can
17.07.2015 01:57
Selamun Aleyküm
“Eğer duanız olmasaydı Rabbim size ne diye değer versin” (Furkan 77)...Mehmed amcamın duasına amin ve tüm İslam aleminin bayramı mübarek olsun diyorum..Bayramımız mübarek olsun...
Selami Özcan
17.07.2015 01:35
Selamun aleyküm,
Bayramımız mübarek olsun,Mehmed hocam güzel duanıza yürekten amin diyorum.
Mehmed Alagaş
16.07.2015 23:20
Selamunaleyküm
“Rahman olan Rabbimiz Ramazan ibadetlerimizi lutfuyla kabul etsin, bayramımız mübarek olsun” diyor, dünya insanlarının ve Muhammed ümmetinin genel durumuna üzülerek baktıktan sonra yaptığımız aşağıdaki duaya, yaşadığımız dönemde kendilerini garip hisseden salih kardeşlerimizin “Amin” diyerek katılmasını diliyoruz.,

Ya Rabbel alemin
Şu an imtihan hayatında bulunan insanlardan ve cinlerden cehennemlik olanların dışında kalanlara acı, merhamet et, ıslah olmalarını ve hidayet bulmalarını nasib et. Aynı istisna ile Muhammed ümmetine de rahmet ve mağfiret et, onları bağışla, onlara yardım et ve Senin rızan istikametinde bir ve beraber olmalarını nasib et. Layık olmasak da bunu Senin lutfundan, bunu Senin engin rahmetinden diliyor ve dileniyoruz Ya Rabbi..
Yusuf Ziya
16.07.2015 23:10
Selamunaleyküm
Tüm İslam aleminin huzur dolu bayramlara ulaşması duası ile,
bayramımız mübarek olsun.
Abdullah Uzun
16.07.2015 23:05
Hayırlı Bayramlar
Mehmet hocamın ve tüm site çalışanları ile ziyaretçilerinin bayramlarını tebrik eder,
Cenabı Allah'dan bizleri yeniden Ramazan'a eriştirmesi için dua ederim.
İnşirah Melal
16.07.2015 23:01
Selamaleykum
Şevval ayımız ve dahi tüm ömrümüz mübarek ola inşaallah...
Selam ve dua ile..
Kemal Songür
16.07.2015 22:26
selam ile..
Ümmet-i islam'ın tıpkı Bedir/zafer sonrası Rasulullah'ın ilk bayramı ilan etmesi ve hakkıyla bayramı kutlaması gibi itminan içinde bayramlara ulaşma duasıyla.
Önceki Yorumlar:
Yorum yap yorum