Kur'an-ı Kerim


Euzubillahimineşşeytaniracim  Bismillahirrahmanirrahim

Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınarak, Rahman ve Rahim olan Rabbimizin adıyla başlıyoruz. Bizlere bu yüce Kitab'ı indiren ve günümüze kadar ilk günkü tazeliğinde koruyan Rabbimize hamdederiz. Bir hidayet rehberi olarak bu Kitab'ın bizlere indirilmesinde büyük bir rahmet vesilesi ve yaşanmasında rahmet örneği olan Resulullah (s.a.v.) Efendimize, bütün nebilere, resullere, sıddıklara, şehidlere ve salihlere salat ve selam ederiz.

Kur'an-ı Kerim'i okurken ve dinlerken, nasıl bir Kitab'ı okuduğumuzu ve dinlediğimizi bilmemiz gerekir. Kur'an-ı Kerim herkese, her kesime hitab eden açık ve anlaşılır bir Kitab'dır. İnsanların akıl, kültür, tahsil ve anlayış farklılıkları dikkate alınarak farklı biçim-anlatım veya versiyonlarda değişik kitablar halinde inmemiştir. Kur'an-ı Kerim tek bir Kitab'dır ve kültür veya anlayış farklılıkları ne olursa olsun herkese hitab etmekte ve her kesim için açık-anlaşılır bir davette bulunmaktadır. Ayetlerin hiç tahsili olmayan kimseler için bile açık ve anlaşılır olması, ilimde kendilerince yüksek noktalara gelmiş olan kimselerin bu ayetlerden daha fazla faydalanamayacakları anlamına gelmez. Sureleri veya ayetleri anlam içerikli fotoğraflara benzetirsek, bu fotoğraflara kendi bulundukları yerden bakan kimseler dahi genel ve önemli gerçekleri farkedebilirler. Ancak bu surelere ve ayetlere -Kelam Sahibine tevekkül duygusuyla- yaklaşıldıkça ve Kur'an-ı Kerim'in bütününe bağlı tefekkür faaliyetleriyle ayetlerle ilgili fotoğraflar büyütüldükçe (bir önceki gerçeği tekzip etmeyen fakat anlam ve içeriğini zenginleştiren) yeni yeni gerçeklerle karşılaşılmaktadır. Sure ve ayetlerle ilgili bu fotoğraflar doğru bir istikametteki düşünsel çalışmalarla ne kadar büyütülürse büyütülsün pixel değerleri sonsuza doğru gittiğinden (beşeri fotoğraflarda son durak olan pixellerle-donuk renk kareleriyle değil) daha derin gerçeklerle karşılaşılmakta ve hangi anlayış seviyesine yükselinirse yükselinsin, İlahi kelamın bu yüceliğini görüp-bilenler için hiçbir zaman "Artık tamam. Bu sure ve ayetler hakkıyle görülmüştür, görülecek başka bir şey kalmamıştır" aşamasına gelinememektedir.

İşte bizler böyle bir Kitab'a,

böylesine muhteşem bir nimete sahip olan insanlarız. Ayetleri bu bilinçle okuyup dinlemeli, bu farkındalıkla düşünüp-tefekkür etmeliyiz. İçinde yaşadığımız böyle bir dünyada kendisini temizleyip-yenileyerek diri kalmak isteyen her kardeşimize, günde en az yirmi ayeti (tegannisiz sade bir kıraatle) metninden dinlerken, doğruya yakın bir mealden takip etmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Bizim tavsiye dediğimiz bu farza göre kendilerini proglamlayıp, iş-seyehat veya hastalık gibi engelleri dikkate alarak programlarını iki-üç gün önünden takip edecek olan kardeşlerimizin, büyük hayır ve rahmetlerle karşılaşacağını umuyoruz.

Kur'an-ı Kerim'i bu sitede dinleyip mealini takip etmek istiyen kardeşlerimiz için ihlaslı okuyuşunu yüreğimizde hissettiğimiz Davud Kaya kardeşimizin güzel kıraatiyle birlikte "kuranmeali.org" sitesinden aldığımız kelime mealini de ilave ettik. Bu kardeşlerimize teşekkür ediyor ve Rabbimizden hayırlarına vesile olmasını diliyoruz.

Seksenli yılların ortasında bilgisayara yükleyip, genel Kur'an anlayışı ile 25-30 yıldır tashih ettiğimiz bu türkçe mealin ise doğruya oldukça yakın bir meal olduğunu düşünüyoruz. Bu türkçe meal üzerinde ayet metnine sadık kalıp Kur'an bütünlüğünü dikkate alarak gücümüz nisbetince titizlikle çalışmamıza rağmen elbetteki henüz farkedemediğimiz hatalarımız olmuştur. Bu hatalarımız mealde (arapça ifadenin bire bir karşılığını veremediğimiz için) olabileceği gibi, parantez içi ilavelerimizde de olabilir. Çünkü Kur'an ayetleri anlam itibariyle hem çok derin, hem de çok boyutludur. Parentez arası ilavelerimizle kendimize göre çok önemli gördüğümüz bu anlamlardan birisine işaret ederken, bizim gördüğümüz anlamdan çok daha önemli olan bir başka anlamı istemeyerek perdelemiş olabiliriz. Böylesi hatalarımızla karşılaştığınız zaman lütfen bizleri hemen ikaz ediniz. Ayrıca "kuranmeali.org" sitesinden aldığımız kelime meali bölümünde de bazı kelimelere anlam verilirken, ayete yüklenen genel anlam zannıyla bazı kelimelerin sözlük anlamı dışına çıkılmış olabilir. Bu gibi hataları gördüğünüzde bizleri uyarıp-ikaz ediniz ki bu çalışma hem sizin için, hem de kardeşleriniz için rahmet olsun.

Umduğumuz bu rahmetin sahibi olan Rahman'a emanet olun..

 

Yorum yap

Yorumlar [67]

Önceki Yorumlar: 1 2 » 
Ömer Aydın
15.06.2020 01:20

Kuran’ı yeni öğrendim
Kuran’ın şimdiki Arapça hatı ile çok kolay okuyabiliyorum
Emeği geçenlerden Allah razı olsun
Izzet Öztürk
23.04.2020 20:57
Kur'an Yaşamdır
Başta Mehmed Abimden ve vesile olan kardeşlerimizden;
Allah razı olsun.

Bilindiği üzere Allah, Kur’an-ı Kerim’i Hz. Peygamber’e yazılı bir metin olarak değil hitap üslubu ile vahyetmiştir. Bu üslup ile vahyedilen âyetler yazı diline çevrilirken, ilk muhataplarının anladığı gibi okuyanlar üzerinde de aynı etkileri bırakması; kelimelerin etimolojisi, semantiği, vurgusu ve ruhu ile birlikte yazı diline aktarılabilmesi ile mümkündür. Yani hitabet dili ile yazı dili birbirine eş değer anlamları ifade etmelidir. Bu ise Kur’ani kavramların orijinal anlamlarının çevirildikleri dile açıklanarak yazılmasını gerekli kılar. Ancak o zaman murad-ı ilâhî doğru anlaşılır ve maksat hasıl olur. Kelimeler (lafızlar), anlaşılması gereken mana ve maksadın suretleridir. Aslolan kelimelerle ifade ve işaret edilen mana ve maksattır. Peygamberler ve onların takipçileri işte bu hakikati kavrayıp hayatlarına tatbik etmişlerdir.

Vahyin amacı insanı Allah, Rab ve ilah bütünlüğünden oluşan tevhid inancına davet ve böylece fıtratına en uygun olan hayat nizamını bireysel, ailevi ve toplumsal hayata hâkim kılmaktır.

Furkan Özcan Şendil
02.10.2019 20:47

Elinize sağlık, çok yardımcı oldunuz
Mustafa Macit
02.10.2019 03:47
selamun aleyküm sayın hocam
size teşekkür etmek için yazıyorum. işyerinde kuran-ı kerim okuma ihtiyacım olunca bilgisayarımdan kısa yol eklediğim bu güzel sayfanız sayesinde faydalanıyorum.hakkınızı helal ediniz.Allah sizden razı olsun.sizin gibi kuran hizmetkarlarını arttırsın ,bizim gibi cahil şuuarları sayenizde aydınlatsın.saygılarımla ellerinizden öperim...
Meltem Kerpiçcioğlu
25.09.2019 10:17
ELİNİZE SAĞLIK
hocam elinize sağlık uzun zamandır sizin sitenizde'yim bütün ezberlerimi ve hatim çalışmamı sayenizde buradan yaptım çok teşekkür ederim
Harrypotter
12.03.2019 13:53

çok güzel olmuş ben begendim
Rıdvan Dönmez
10.03.2019 13:55
Sa hocam
siteniz kolay ve kullanışlı biraz daha eklemeler yaparsanız daha faydalı olur inşallah birde arapça Latince Ve meali Olsa daha güzel olur tşk ederim.
Zeynep Usun
21.02.2019 16:16

Çok güzel bir site
sizi tebrik ediyorum
Talha
13.01.2019 21:12

Guzel olmus
Ellerinize saglik
Mustafa Güngör
12.01.2019 19:31
Teşekkür
Kutsal kitabımız Kuran'ı Kerim için, çok güzel bir site ve çalışma olmuş.. Yeni gördüm ve yararlanmaya başladım..
Çok emek verilmiş, bu çok açık.. Tüm emeği geçenlerinizden Allah razı olsun..Selamlar..
Yağmur Özdemir
04.12.2018 18:57

Çok teşekkürler çok sağ olun
Ömer Lütfi Güneyli
17.09.2018 23:57

Hazırladığınız site çok güzel.Allah razı olsun.Fakat aradığımızı bulmamız zor oluyor.Anasayfada arama motoru olsa çol güzel olurdu.
Bilinmeyen Kişi
13.07.2018 14:18

çok güzel kurandayım yasini ezberliyorum sizin sayenizde çok kolay ezberliyorum
Yavuz
22.05.2018 04:43

Harika sayfa olmus...Allah (CC) razi olsun.
Ramazan Çoban
09.05.2018 11:00
Çok Hayırlı Bir İş Çıkarmışınız.
hem arapça, hem meal, hem de sesli olması mükemmel olmuş. indeksle kolay ulaşım ve ayet ayet bakmak ve okutmak çok güzel ALLAH RAZI olsun..
Nisa
25.04.2018 01:37

Ya keske mesela attım (innellezine keferu)gibi yazsanız daha iyi olurdu neyse ginede hakkınızı helal edin bu arada ben 5.sınıf şehit bülent aydın imamhatip ortaokuluna gidiyorum
Zeynep Genc
20.04.2018 16:05
tesekkur ederim
Ben henüz 6 ay önce Kuran-i Kerim öğrenmeye başladım . Ilk günden bu yana bu siteden yardım alıyorum . Bence çok guzel hazırlanmış ve çok faydalı bir site olmus . Düşünüp yapanlardan ve emeği geçenlerden Rabbim razı olsun insAllah . Tesekkurler ...
Selim Türk
24.02.2018 15:44
Allah Razı olsun
Bu web sayfasının sunumunda Emeği geçen herkes den Allah Razı olsun....
Nisa Yağmur Erdoğan
21.11.2017 21:19

ÇOK GÜZEL BİR SİTE BANA BAYA BİR YARDIMI DOKUNDU BU SİTENİN
Er Bay
26.06.2017 22:33

Allah razı olsun hepinizden.
Kamil Qayibxanov
25.05.2017 13:12

Allah razi olsun! oxunan duani Allah qebul etsin insaalah
Derya. Genç
16.03.2017 19:59

Yok ve
Çok. Güzel çok teşekürler
Kadir Ketenc
04.03.2017 20:09

Böylesine güzel , içeriğine kolay ulaşılabilen , mealli kuran açıklaması olan web sitesi hazırladığınız için teşekkür ediyorum. bu tür siteler dinimizi tam öğrenmemize çok iyi bir şekilde yardımcı olmakta . Bu zamanda hele ki bu kadar çok insanı günaha sürükleyen yayınlar ve bu tür ahlak bozucu ortamlar varken ; böylesine güzel çalışmalar hak dinine inananları memnun etmektedir..Bu çalışmalarınızın devamını temenni ederim...Allah (c.c) sizden ve inanlardan razı olsun.
Murat
25.02.2017 15:28

Çok güzel aradıklarımın hepsini buldum
Medihakorkmaz
13.02.2017 13:48

Sayfanizi cook begendim , Allah razi olsun
Zümral Kader Kaya
11.12.2016 21:12

Valla ödevime çok yardımcı oldu. Güzel hazırlamışsınız elinize sağlık.
Osman Karataş
17.11.2016 16:11
tefsir
hocam s.a

tefsir bölümüde olsa çok iyi olurdu. sizin okumamız için tefsir öneriniz hangisidir. birkaç defa meali okudum, birde tefsir okumak istiyorum.
Esmanur Üzer
02.11.2016 02:16

GÜZEL ÇOK GÜZEL ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU
Gülden Akyıldız
12.10.2016 20:55

Çok güzel teşekkür ederim çok yardımcı oldu ve Nisa-136'yı 2 günde ezberledim...
Safiye Saraç
12.10.2016 20:53

çok güzel bir uygulama harika, özellikle meal vermeniz insanların anlaması açısın dan çok iyi.Fakat birkaç değişik meale de yer verseniz güzel olur..
Resul Sadak
12.10.2016 20:53

Cok guzel odevıme yardımcı olsu sagolun
Harun
18.09.2016 14:16
İSTEK
HOCAM SİTEYE İLK DEFA GİRDİM VE ÇOK HOŞUMA GİTTİ FAKAT DEĞİŞİK SELEVATI ŞERİFELRİN BİR ARAYA TOPLANDIĞI HEM ARAPÇA HEM MEALİNİN OLDUĞU BİR BÖLÜMDE OLMASI LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ALLAH C.C RAZI OLSUN
Gür Can
26.07.2016 12:03
App olarak indirme olayı varmı bu Kuran'ı ??
Çok güzel olmuş elinize sağlık, bu Kuran'ı Kerim'i app olarak indirme imkanı varmı ??

insandergisi.com:


Sayın Gür Can!
Değerli kardeşimiz, henüz böyle bir uygulamamız bulunmamaktadır. Bu konuda bizlere yardımcı olabilecek ehil kardeşlerimizin fikrine ve katkılarına açık olduğumuzu da sizin vesilenizle duyurmak isteriz;

Saygı ve selamlarımızla..
Mubarek Musluman
29.06.2016 03:28

Saolun...,,,abi cok beyendim ALLAH sizden razı olsun...,,,,,
Yusuf Karalar
06.06.2016 00:08

allah razı olsunnnnnnn
Mehmet Ök
07.05.2016 15:22
Emeğinize sağlık
Allah sizden razı olsun, emeğinize sağlık. Çok sade ve anlaşılır bir site olmuş.
Sude Naz Çiçek
15.04.2016 22:30

Sorum yok ama size çok teşekkür ederim
Şifara Çelik
24.03.2016 18:58

HOCAM ÇOK GÜZEL BİR SİTENİZ VAR FAKAT AYETLERİN SESLERİNİ DAHA FAZLA AÇILMASINI İSTİYORUM AYRICA EĞER MÜMKÜNSE BİR HOCA DAHA OKUYABİLİR VE BİZ İSTEDİĞİMİZ HOCADAN DİNLERİZ TEŞEKKÜRLER
Arya
23.03.2016 20:39

BENİM SORUM YOK AMA TEŞEKKUR ETMEK İSTİYORUM COK GUZEL BİR SİTE KUTLU DOGUM HAFTASİNDA KURAN OKUYACAGIM OKULDA VE COK YARDİMCİ OLDUNUZ ALLAH RAZİOLSUN
Sefilo
14.03.2016 00:27

sorum yok sizden Allah razı olsun çok yardımcı oldunuz çok faydalı bir site
Yıldır Aygün
07.02.2016 20:53

ALLAH RAZI OLSUN KURANI BURADAN TAKİP EDİYORUM .
Veysel Sis
26.01.2016 11:21

selamınaleyküm ALLAH RAZI OLSUN çok iyi okuyan hocamızda çok iyi yalnız ayetleri ezberlememiz için ayeti indirme butonu eklenirse veya ses açma butonun yanına tekrar et butonu eklenirse bizim ezberlememiz daha çabuk olacak ayet devam etmiyor her defasında play yapıyoruz oda dikkat bozuyor ezber açsından iyi çalışmalar

insandergisi.com:


Sayın Veysel SİS!
Değerli kardeşimiz, bu bölümde sure seçimini yaptığınızda açılan sayfadan ister türkçe mealini ister orjinal metnini takip edebilirsiniz. O sayfada her ayetin yanında "play" butonu bulunmaktadır. Ve sırasıyla ayetler okunmaktadır. Ayetin üzerini tıkladığınızda ayetin detayına ulaşırsınız, detay kısmında ise arka arkaya okuma işlemini gerçekleştirmek için sürekli sayfa değiştirmek gerekiyor. İndirme linki ile ilgili talebiniz ise dikkate alınacaktır. İlginize teşekkür ediyor saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.
Dilber Balamur
25.01.2016 19:51

Ben bunca yıldır internet sitesinde dolaşıyorum, o kadar sayfa ile karşılaştım ama kendini bu kadar çeken, güzel anlatan bir sayfa görmedim. Sayfanızı gerçekten çok beğendim bu yüzden sizi tebrik ediyorum bu ilk izlenimim. Takipten sonra tekrar görüşlerimi yazacağım. Hem bu hayatta hemde öbür tarafta başarılar diliyorum. ALLAH'a emanet olun..
İlhan Yigen
02.01.2016 21:05

Hocam gerçekten vasat bir hayat çizip hep hakkın şahitliğini yaptınız bu zamana kadar
Ali
28.12.2015 19:54

ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL OLMUŞ . İŞİME YARADI ELLERİNİZE SAĞLIK .
Sara Feyzi
18.12.2015 20:51

Salam siteniz cox gozeldi ALLAH razi olsun inşaAllah. Hergun bura girib qurani kerim oyrenirem. Hem arapca oxuyub hemde dinliyrem cox gozeldi
Ethem Büyüksaçlı
13.12.2015 13:14

Arapçaları biraz daha iyi olabilir mi? Diye düşünüyorum. Ama yine de çalışmalarınız için teşekkürler ALLAH RAZI OLSUN
Nermin Kadıoğlu
02.12.2015 00:12

sitenizi çok beğendim,ellerinize sağlık,bir ricam var sureler hızlı okunuyor,benim gibi yeni öğrenenlere biraz daha yavaş okunursa iyi olacak,çalışmalarınızın devamını dilerim,,kolay gelsin
Mehmet Harcar
15.11.2015 00:22

ne güzel bir çalışma yapmışsınız Allah razı olsun.en üst dereceler sizin olsun
Elif Lidia Şolopa
25.10.2015 22:50
Allah sizlerden razı olsun inşallah.
Web sitenizi çök beğendim, Allah bizleri de güzel ameller ile nasiplendirsin, bizi maddi manevi güçlü kılsın ve Ona layık olabilecek en iyi örneklerden olmaya nasiplendirsin inşallah :-(
Selamlar...
Önceki Yorumlar: 1 2 » 
Adınız ve Soyadınız (*)

Emailiniz (varsa)

Başlık

Yorum (*)


LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencine edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler