Eski Masaüstü Görünüm

Gönlünüz Mezbahaya Dönsün!


...Evet,
Selam olsun, tekrar selam olsun, tekrar tekrar selam olsun İbrahim (a.s.)'a!. Ve yine selam olsun İsmail'e ve yine selam olsun Hacer validemize..

İşte burası Mina'dır.
Kurban keseceğiniz bu yer, aşağılardan yukarılara bakarak anlamaya ve anlatmaya çalıştığımız bu muhteşem olayın yaşandığı yerdir!. Tabi ki daha fazla düşünmeli, tabi ki daha fazla anlamaya çalışmalısınız bu olayı!. İbrahim'i düşünmeli, İsmail'i düşünmelisiniz!. Sonra kendinizi İbrahim yerine koyarak, en çok sevdiğiniz İsmail'i, kendi İsmail'inizi bulmalısınız!.

Nedir sizin İsmail'iniz?
Hanımınız mı, oğlunuz mu, kızınız mı? Dünyada en çok sevdiğiniz, en çok değer verdiğiniz İsmail'iniz, kendi İsmail'iniz nedir? Açık bir yüreklilik ile kendi İsmail'inizi bulmalı ve kendi İsmail'inizi Mina'ya getirmelisiniz. Sonra yukarıda anlattığımız muhteşem olayı dikkate alarak, düşünce dünyanızda bu olayın müsveddesini, küçük bir müsveddesini yaşamaya çalışmalısınız.

Ve sormalısınız kendinize.,
Allah için büyük, Allah için değerli bir kurban kesmek ister, kesmek istersiniz de, sizin için de büyük, sizin içinde değerli olan kendi İsmail'inizi kesebilir misiniz? Allah için kesmeniz, Allah için boğazlamanız gereken kendi İsmail'inizi siz de kesebilir, siz de boğazlayabilir misiniz? Gönül masanıza yatırdığınız kendi İsmail'inize ve titreyen ellerinize bakarak, bu önemli sorunun, önemli cevabını arayın kendinizde!.

Biliyorum kesmeyecek,
biliyorum kesemeyeceksiniz gönlünüzdeki temiz ve masum İsmail'i!. O halde soruyu ve gönlünüzdeki kurbanı değiştirelim!. Size "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. Kocacığım, emrolunduğun yolda git" diyerek sizi Allah'a kulluğa ve teslimiyete teşvik eden masum İsmail'inizi değil de; sizi Allah'a kulluktan engellemesine rağmen sevdiğiniz diğer İsmail'inizi düşünün ve diğer İsmail'inizi getirin Mina'ya!. Mal veya makam, ev veya araba, şan veya şöhret sevgisi olabilecek bu İsmail'inizi yatırın önünüze!. Dikkat edin ki bu bağışlamanız, bu merhamet etmeniz, bu acımanız gereken bir İsmail değildir. Nefsi duygularla sevdiğiniz, cahili ölçülerle değer verdiğiniz bu İsmail, mutlaka ve mutlaka kesilmesi, mutlaka ve mutlaka kurban edilmesi gereken bir İsmail'dir. Gönlünüzde yer alarak sizi Allah'a kulluktan engelleyen bu İsmail'leri kesmeli, gönlünüzü böylesi İsmail sevgilerinden arındırmalısınız.

Yapmalısınız bunu!.
Allah için kurban kesmeden önce gönlünüzdeki böylesi İsmail'leri kesmeli ve gönlünüzü böylesi İsmail'lerden, İsmail sevgilerinden arındırmalısınız. Çünkü burası Mina'dır. Burası gönüldeki sevgilerin, gönüldeki sevgililerin teke indirildiği bir yerdir. Burada duracak, burada bir tercihte bulunacaksınız!. Gönlünüzde mal, mülk ve makam sevgisi mi olacak, yoksa Allah, önemle ve öncelikle Allah sevgisi mi? Çünkü hem mülkü, hem Malik il mülkü sevemezsiniz!. Malik il mülkü severek mülke ulaşabilirsiniz ama mülkü severek Malik il mülke ulaşamazsınız!. Gönlünüzde hem mülk, hem Malik il mülk sevgisi varsa, mülk sevginizi bir İsmail gibi önünüze yatırmalı ve hiç durmadan ve hiç duraksamadan bu İsmail'i boğazlamalısınız!.

Evet, burası Mina'dır,
siz Mina'da bunları düşünüyor, bunları yaşamaya çalışıyorsunuz!. Kurban kesim yerine giderek mezbahayı gördüğünüzde "Asıl mezbaha içimde, asıl mezbaha gönlümde" diyorsunuz kendi kendinize!...

RAHMETE YOLCULUK
Mehmed ALAGAŞBu İçerikte Bahsi Geçen Kitaplar :Yorum Yap

Henüz yorum yapılmamıştır..


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 25 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler