Eski Masaüstü Görünüm

Yayınlandı!


Değerli Kardeşlerimiz!

Rabbimizin lütfuyla raflardaki yerini almış olan ’’23 MESELE’’ isimli kitabımızın sırt yazısını sizlerle paylaşırken, farklı vesilelerle gündeme alınan bu yirmiüç mesele hakkında yazılanlardan tüm kardeşlerimizin istifade edeceğini umuyoruz. Kitap temini için iletişim bilgilerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Hayr ve hayra vesile olması duasıyla..

28 Ekim 2017
insandergisi.com

"Fatiha suresinde Allah’ı Rahman ve Rahim olarak bilen, Din gününe iman eden, yalnız O’na kulluk eden ve yalnız O’ndan yardım dileyen bu müslümanlar zaten dosdoğru bir yoldadır. Rabbimiz dosdoğru bir yolda olan bu müslümanlara ’’Bizi dosdoğru yola ilet’’ duasını tavsiye etmesinin gereği ve hikmeti ise bizlere doğru yolun ve müslümanlığın bir süreç olduğunu beyan etmesi içindir. Doğru yol ve müslümanlık, bizler için son nefesimize kadar devam edecek ve devam etmesi gereken bir süreçtir. Bu sürecin Allah’a ve ahiret gününe imanla başlayan ilk aşamasından, tağutu inkar etmekle devam eden ve alemlerin Rabbi olan Allah’ı hayatın en küçük detayında dahi birleyen noktalarına kadar uzanan ve ’’Ya Rabbi bilerek şirk koşmaktan Sana sığınırım, bilmediklerimi bağışla’’ buyuran Resulullah (s.a.v.)’in bile güç yetiremeyeceği üst aşamaları vardır.

Bizler bu sürecin içinde yaşıyor ve son nefesimize kadar tekrar edeceğimiz ’’Bizi dosdoğru yola ilet’’ duasıyla her gün yeni bir üst aşamaya gelme gayretinde bulunuyoruz. İşte bizler bu aşamaları yaşarken dikkat etmemiz gereken husus, doğru yolun ilk aşamaları yaşayan kardeşlerimizin müslümanlığını, bulunduğumuz aşamaya göre tanımlamamak ve bulunduğumuz aşamaya göre yargılamamaktır. Soruyoruz sizlere Resulullah (s.a.v.) kendi müslümanlığına göre bizim müslümanlığımızı tanımlayıp-yargılasaydı, aramızda kaç kişi ayakta kalabilirdi?

Bildikleri tevhidi gerçekliklerden hareketle herkesi yargılayabilen kardeşlerimiz, henüz bu gerçeklikleri bilmeyen ancak gelebildikleri noktadan görebildikleri İslam’ı anlayabildikleri kadar yaşayan insanların Rabbimiz nezdinde müslümanlardan olabileceği gerçekliğini gözardı etmeyeceklerdir. Çünkü İslami mükellefiyetlerimiz tebliğe muhtaç ve tebliğe muhtaç olmayan mükellefiyetler olmak üzere ikiye ayrılır. Tebliğe muhtaç mükellefiyetler konusunda henüz tebliğle karşılaşmamış veya bu tebliği henüz anlamamış kimseleri Rabbimiz o konularda mükellef tutmayacağı gibi, bizlerin de o insanları yerine getiremedikleri o mükellefiyetlere göre yargılamamamız gerekir."

23 Mesele
Mehmed ALAGAŞ​ Bu İçerikte Bahsi Geçen Kitaplar :


Yorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Osman Bozdemir
04-11-2017 21:15
#2604
Allah sizden razı olsun hocam çalışmalarınız ümmetin hayrına vesile olur inşAllah
Mehmed Alagaş
03-11-2017 13:48
#2598
Ve aleykümselam
İtham değil durum tesbitinde bulunarak kardeşlerimi uyarmak istedim Fatma kardeşim. Gördüğüm kadarıyla internet ortamı, insanları belli bir hıza teşvik eden, durmalarına ve düşünmelerine fazlaca imkan vermeyen hareketli bir koşu bandı gibi. İnsanlar kendilerine yönelen bir söz veya soru karşısında, suskunluğun veya duraksamanın utancından(!) kurtulmak için kendilerini gong çalmadan cevap vermeye mecbur bir yarışmacı gibi hissediyorlar. Dolayısıyle farkında olmasalar da karşı tarafın sözünü hızlıca anlama ve hızlıca cevap verme gayretine veya alışkanlığına yöneliyorlar. İşte bu alışkanlık, birçok ilmi meselenin yeterince anlaşılması ve ortaya konulması konusunda ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Ayrıca ben önemli gördüğüm bu hususa dikkat çekerken herkesin böyle olduğunu da söylemiyor ve “Bu ortamda konuşan ve tartışan kardeşlerimiz çoğunlukla..” ifadesini kullanarak yaptığım durum tesbitine herkesi dahil etmiyorum. Sen bu tesbiti doğru bulmakla beraber dışında kalanlardan isen hiç rahatsızlık duymadan durumu anlamaya çalışır ve bu tesbite dahil olan kardeşlerin için nasihatte bulunarak dua ederdin. Bu tesbiti yanlış buluyorsan “Mehmed abi tesbitin yanlış, konuşan ve tartışan kardeşlerin çoğunlukla hiçbir aceleciliğe kapılmadan meseleleri yeterince düşünen, anlayan ve hazmeden kardeşlerindir” diyerek yeni bir durum tesbitinde bulunabilirdin. Ben de sanal ortamlarda neyin nasıl konuşulduğunu ve ne kadar anlaşıldığını dikkate alan bir abin olarak yaptığın bu tesbitin ne derece doğru olduğunu düşünebilirdim. Yorumundaki son cümlende ne demek istediğini ise anlayamadım.
Fatma Ceren
02-11-2017 19:52
#2596
Selamun Aleyküm
Yeni kitabınızın hayr getirmesini yinelerken, bu ortamda konuşup tartışan kardeşlerinizle ilgili ithamınızın biraz maksadı aştığını söylemek istiyorum. Zira bu ortamın gereği olarak, belli bir süre içerisinde hem de çoklu olarak yapılan değerlendirmelerde sizin görmediğiniz ve bilmediğiniz arka plandaki çalışma ve paylaşımlarımızın size yansıyan kısmından yola çıkarak, "faydalanmaz insanlar" hükmüne varmanız yanlış olmuş. Bunu
ancak ve ancak her şeyi bilen Rabbimiz bilir. Benzetmenizde ve mukayesenizde hüsnü zannı elden bırakmamanız sizin de bizim de hayrımıza olsa gerek Mehmed abi.

Şunu da unutmadan,
burada size ilham olan paylaşımların sahipleri de kitabınızı okuyacaklar. O zaman terfi mi edecekler, Allah(c.c.) bilir.

Mehmed Alagaş
02-11-2017 12:04
#2595
Ve aleykümselam
Ne güzel dualarda bulunuyorsunuz. Allah bizler ve ümmet için hayırlı olacak dualarımızı kabul etsin İnşaallah. Bu yeni kitab çalışmasında sitede gündeme getirdiğimiz bazı meseleler genişletilerek yer alırken, bazı yeni meselelere de yer verdik. Sakın ola ki “Sitede işlenen meselelere kitapta niye yer veriyorsunuz?” denilmesin. Öncelikle bilinsin ki bizim birlikte araştırmalarda bulunduğumuz ve kitablarda muhatab aldığımız kardeşlerimizin büyük çoğunluğu, kendilerine göre haklı nedenlerle internet ortamından uzak duran kardeşlerimizdir. Nitekim sizlerle sitede hızlıca ve sakince paylaştığımız birçok meseleyi, bu kardeşlerimizle konuşma düzleminde ilmi bir heyecan ve derin bir anlayışla paylaşabiliyoruz.

İnternet ortamından mı kaynaklanıyor bilemiyorum, bu ortamda konuşan ve tartışan kardeşlerimiz çoğunlukla lokmayı çiğnemeden hızlıca yutan ve aynı acelecilikle diğer lokmalara yönelen doymaz ve yediklerinden yeterince faydalanmaz insanlara benziyorlar. Oysa kitab okuyucuları arasında meseleyi daha sakin, daha derinlemesine anlamaya çalışanların çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu nedenle kitabı önemsiyor ve önemli meselelerin kitab düzleminde paylaşılmasını elzem görüyoruz.

Güzel dularınıza tekrar amin diyorum..
Yunus Karadağ
01-11-2017 20:38
#2593
Hayr hayrı doğurur
Selamünaleyküm Mehmet Abi, kitabınızın diğer kitaplarınız gibi alanımızda ışıklar kurması temennisiyle Rabbimiz hayırlara vesile kılsın.
Talha
01-11-2017 18:42
#2592
SELAMUN ALEYKUM
Rabbim bu çalışmayı da, diğer çalışmaları da hayra vesile kılsın amca... Müslümanlar ön yargılarından kurtulup okursa inşaallah faydalı olacaktır diye düşünüyorum... Allah razı olsun...
Muammer Özkan
01-11-2017 00:22
#2590
23 mesele
Selam ve dua ile ..
Yazdıklarımızla değil yaşadıklarımızla değer kazanacağımızı cennete gireceğimizi zaman zaman ifade eden Alagaş kardeşimiz tüm kitablarında yazdıklarını da laf olsun diye değil yaşadığımız şu zaman diliminde ihtiyaç duyulan açılımları Kurani gerçeklikleri rahmete vahdete yol açacak şekilde sade ve öz bir şekilde ifadelendirdiğini düşünüyorum hayırlı olsun dikkatle okuyacağız yaşayacağız..
Mehmet
31-10-2017 09:43
#2588
SABIRLA BEKLİYORUZ İNŞAALLAH.
İnşirah Melal
31-10-2017 00:40
#2587
Selamaleykum
Sırt yazısını okuduğumda, 33 kitap çalışmasında ve sitede ele alınan konularda gösterilmiş olan hassasiyetin kısa ve öz bir şekilde yazıya dökülüşünü gördüm. Bu itidal iklimi her iki uçtakileri de rahatsız edip yalnızlığı yaşatsa da kemiyet değil keyfiyet endişesi taşıyanlara selam olsun ve kitabınız hayra vesile olsun inşaallah...

Selam ve dua ile...
Orhan Akdeniz
30-10-2017 22:59
#2586
23 mesele
Selamun aleyküm
Rabb'imiz den hayırlara vesile olmasını temenni ediyor ve gerçekten yaşadığımız çağda özellikle müslümanların meselelere yaklaşımı ve değerlendirme noktasındaki yanılgıların farkındalığına vesile olacağına inanıyor ve çağımızdaki müteşabihleşen yaşamlarımızı muhkemleştirerek amellerimize de yansımasını yüce rabbimizden diliyorum.

Mehmet abi Allah senden razı olsun. Seni seven kardeşin Orhan
Kemal Songür
30-10-2017 20:55
#2585
selamun aleyküm
Kitabın sırt yazısı içeriğini ele vermektedir. Müslümanların Tevhidi duruşla merhameti, adaleti, vicdanı, insafı, ahlakı hayatında bütünleştirmesi, hakikate sadakati önceleyen ve lâkin empatiyi de sürgün etmeyen bir kimliği kuşanması, iman ettiği değerleri yaşayarak yansıtması gerekmektedir.

Mehmet Alagaş ağabeyimin hakikate sadakatle merhameti kuşanan söylemlerini dile getirdiğini tahmin ettiğim bu çalışmasının hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz etmekteyiz.

Bu ilkeli ve merhametli duruşa müslümanların çok ihtiyacının olduğuna inanmaktayım. Muhabbetle abim.
Mehmed Can
30-10-2017 19:41
#2584
Selam ve dua ile,
Allah hayırlı çalışmalarınızı bereketli kılsın i.n.ş..
Okumak için sabırsızlıkla bekliyorum,

Umarım son zamanlardaki tartışmalı bir çok meseleye ışık tutar.
Allah'ın cümlemizi hak ve hakikatde birleştirmesi duasıyla...
Rüstem Topal
29-10-2017 22:56
#2582
23 mesele
Rabbim gayretlerinizin ecrini arttırarak versin, özlemle bekliyorduk, selamlar...
Murat Türkmen
29-10-2017 22:27
#2580
Selamunameykum Hocam,
Çok sevindim, çok memnun oldum hayırlara vesile olur insaallah.
Ellerinizden öperim, selametle...
Selami Özcan
29-10-2017 17:31
#2579
Selam
Hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyorum.
Fatma Ceren
29-10-2017 15:50
#2578
Selamun aleyküm
Kitabınız ümmete hayırlı olsun. İsim oldukça manidar. Merakla bekliyoruz inşallah.


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 21 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler