Eski Masaüstü Görünüm

Cemaat Çalışmaları


Selamunaleykum Hocam.

Biz Konya Üniversite Grubu olarak bir şey merak ediyoruz:

Cemaatlere bakış açınız nasıldır?
İnsan ferdi olarak da hizmet yolunda olabilir mi yoksa cemaat bir araç mıdır?
İstanbulda sohbet grubunuz var mıdır?

Allahın selamı ve rahmeti üzerinize olsun. Selam aleykum.

Merve ECE

Ve aleykümselam Merve kardeşim.

Kur'an-ı Kerim'i esas alan ve

Ey iman edenler. Allah'ın şeairine (nişanelerine-alametlerine), haram olan ay'a, kurbanlık hayvanlara, (onlardaki) gerdanlıklara ve Rablerinden bir fazl ve hoşnutluk isteyerek Beyt-i Haram'a gelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktınız mı artık avlanabilirsiniz. Sizi Mescid'i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah'ın cezası-azabı şiddetlidir. (5-Maide 2)

ayetine iman eden müslümanlar için Birr (iyilik) ve takva üzerine yardımlaşmak zaten müslümanlıklarının gereğidir. Müslümanlar sadece ve sadece müslüman olma hasebiyle birbirlerine veli olmak ve hayırlarda yardımlaşmak durumundadırlar.

İyilikte, takvada ve hayırlarda yardımlaşan bu müslümanlar mahalli veya bölgesel şartlar gereği elbetteki bir grup veya cemaat meydana getirebilirler. Burada önemli olan husus grup veya cemaat asabiyetinin, din veya ümmet asabiyetinin önüne geçmemesidir. Grup veya cemaat asabiyeti, din veya ümmet asabiyetinin önüne geçtiği zaman gayet iyi ve hayırlı niyetlerle oluşturulan böylesi grup ve cemaatler, ne yazık ki ümmet bütünlüğünü ciddi bir şekilde zedeleyen oluşumlar durumuna gelmektedir.

Herhangi bir grup veya cemaat çalışmasında bulunan bir müslümanın kendi cemaatindeki bir kardeşine bakışı ve verdiği değer nasılsa, kendi cemaatine dahil olmayan bir müslümana da ümmet kardeşliği bilinciyle bakışı ve verdiği değer aynıysa ve bu cemaat çalışmasına yön veren müslümanlar cemaatin maslahatını hiçbir zaman ve hiçbir şartta dinin maslahatına tercih etmiyorlarsa, dualara layık olan bu cemaat çalışması elbetteki hayır üzere bir çalışmadır.

Ancak bu rahmetli durumun aksine günümüz dünyasında yanlış örneklerini istemediğimiz kadar çok gördüğümüz bencil birer oluşuma dönüşmüşler ve cemaatin maslahatını din ve ümmet maslahatının önüne geçirerek haddi aşmışlarsa, bu oluşumlarda bulunan müslümanların aynı ayette zikredilen "..günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının" hükmü gereğince kendilerine gelmeleri ve Allah rızasını gözeterek dahil oldukları böylesi oluşumlardan yine Allah rızasını gözeterek hızla uzaklaşmaları gerekir.

Allah'a teslim ve O'na emanet olalım.

17 Ocak 2014
Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Mehmed Alagaş
13-05-2014 21:48
#549
Türkistan kardeşim

Nefsimize zor gelen İslami ameller, nefsimizin en çok muhtaç olduğu amellerdir. Kur'an-ı Kerim her engele, her zorluğa rağmen devamlı okumamız ve tefekkür etmemiz gereken bir Kitab'tır. Mahşerdeki halimizden ne kadar emin isek, cennetten o kadar uzaklaşmışız demektir. Rabbimiz muhafaza eylesin. Bizleri nefsi ve nefesi değil, iman ve ameli kuvvetli müslümanların hayırlı dualarına dahil etsin.
Selam ile..
Türkistan Kazaki
13-05-2014 13:22
#546
cemaatleşmek

Muhterem Mehmed Bey
1978 yılından beri cemaatler arası savrulmalar yaşamış ve içeriği Tr. ait olmak üzere geliştirmiş olduğum ve patenti de şahsıma ait olan bir ifadem var. " Elhamdulillah Hiç Bir Cemaate Mensup Değilim. Sadece Müslümanım." Bu sadece Müslüman olma Hammaliyesi de fakire çok ağır gelmekte ve açıkçası bedelini ödeyememekteyim. Kuran "Okuma" ile de aramın pek iyi olmadığı aşikar. Kuranı "okumak" hayatı okumak. Lakin pratiğe çıkardığım geçmişimden pek muzdaribim. Mahşerdeki halimden emin olamamak yiyip bitiriyor. açıkcası... Nefesi Kuvvetli olanlardan dua bekliyorum...
Mehmed Alagaş
20-03-2014 20:13
#422
Amin İzzet kardeşim

Senin de bildiğin gibi rehber, abi, hoca ve şeyhleri iyi tanımak, öncelikle Kur'an'ı tanımakla mümkün oluyor.
İzzet Öztürk
20-03-2014 10:07
#421
Kur'an Merkezli Cemaat Olsun

Dalaletten, hidayete tabi olduğunu söyleyen ancak hala cahiliye hayatını yaşayan, Müslüman cemaatte olduğunu bildiren, cennet beklentisi olan kardeşlerimiz var. Ölçümüz her hangi bir gruba girmekten ziyade, Allah'ın kitabına ve İslam Dini'ne uygun olmamızdır. Tabi olduğumuz rehber, abi, hoca ve şeyhleri iyi tanıyalım. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
Hasan
05-03-2014 15:57
#410
cemaat

hocam güzel bir noktaya değinmişsiniz. Allah razı olsun hocam
Abdullah
17-01-2014 13:35
#248
Amiin.. İnşaallah hocam... Allah razı olsun.


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 19 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler