Eski Masaüstü Görünüm

Müceddit Meselesi ve Kur’an’da Mana Taraması


Sayın Mehmet bey!

Çalışmalarınızı takip etmekteyim. Bu site için de hayırlara vesile olmasını dilerim. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Sorum şu;

Bazı kardeşlerimiz Allah (c.c.)'ın her yüzyılda bir müceddit gönderdiğini ve bunu bildirdiğini iddia ediyorlar fakat ben bu konuda her zamanki gibi Kur'an'a yönelerek araştırdım. Allah Affetsin, ya ben bulamadım yada böyle bir şey yok!? Kafama takılan konularla ilgili sonuca ulaşmak için ayetlere başvurduğumda Kur'an'ın tamamına bakıyorum. Doğru mu yapıyorum?

Tamer ÇELİK

Ve aleykümselam
Tamer kardeşim, her yüzyılda bir müceddit gönderildiğine veya gönderileceğine dair ben de Kur'an-ı Kerim'de (dolaysız veya dolaylı olarak bunu ima eden) herhangi bir ayetle karşılaşmadım. Her yüzyılda bir müceddit gönderilmesini din adına gerekli gören bazı kardeşlerimiz, bu ifademizden hareketle "Allah bu ümmeti başıboş mu bırakmış?" diyebileceklerdir. Elbetteki başıboş bırakmamıştır. Kur'an ve Kur'an'ın ışığında faydalanabileceğimiz sahih sünnet, önemli ve öncelikli birer kaynak olarak bize yeterken; meselenin her asırda-her dönemde önderlik ve örneklik yükümlülüğü ise bir kişiye değil, müslümanlara öncü ve örnek olabilecek (küçük veya büyük) bir cemaate-topluluğa yüklenmiştir;

Sizden (her dönemde) hayra çağıran, ma'rufu (iyiliği) emreden ve münkerden (kötülükten) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. (3-Al-i İmran 104)

Bazı konularda araştırma yaparken Kur'an'ın tamamına baktığını söylüyorsun. Bu güzel yaklaşımını takdir etmekle beraber meseleye şu açıklığı getirmek isterim ki, bu ifadenle bilgisayarlar yardımıyla lafız taraması yaptığını ve daha sonra bulunan ayetlerin siyak ve sibaklarına (önce ve sonralarına) bakarak araştırmanı sürdürdüğünü kastediyorsan, bu yöntem konuyla ilgili genel bir kanaat sahibi olman için yeterli gözükebilir. Ancak herhangi bir konu hakkında "Bu mesele Kur'an'da böyledir" diyebilmek, o meselede lafızla birlikte mana taramasının da yapılmasını gerekli kılar. Bir konu hakkında Kur'an bütünlüğünde mana taraması yapmak ise bilgisayar yardımıyla yapılabilecek bir iş değildir. Bu araştırmayı yapacak olan kardeşlerimizin Kur'an'ı baştan sona dikkatlice okuması, araştırma konusuyla (lafız değil) mana ilişkisi olan ayetleri tek tek tesbit etmeleri gerekir. Elbetteki bu araştırma, lafız taramasından çok daha geniş bir araştırma olacaktır. Açık bir örnek vermek gerekirse;

Tağut konusunda lafız taraması yapan bir kardeşimiz (tağut kelimesinin lafzen zikredildiği) 8-9 ayetle karşılaşırken, tağutun mahiyeti ve tağuti yaklaşımlarla ilgili mana taraması yapan kardeşlerimiz konuyla ilgili yüzlerce ayetle karşılaşacaklardır.

Cennet duasıyla..

8 Aralık 2013
Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Mehmed Alagaş
03-12-2014 00:45
#778
Ve aleykümselam Ömer kardeşim

Sözünü ettiğiniz ayet-i kerimede Rabbimiz; "Sizden (her dönemde) hayra çağıran, ma'rufu (iyiliği) emreden ve münkerden (kötülükten) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. (3-Al-i İmran 104)" buyurmaktadır.

Ayetteki ".. bir topluluk bulunsun" ifadesi bizler açısından bir emir veya tavsiye niteliğinde olsa da, burada Rabbimizin Muhammed Ümmetine yönelik rahmet dolu bir takdirini görüyoruz.

Efendimiz (s.a.v.)'den sonra yeni bir peygamber göndermeyecek olan Rabbimiz, tebliğ edilen bu hak dini kıyamete kadar müntesipsiz bırakmayacağını, bu dine tabi olan ümmet içersinde her çağ ve zamanda iyiliği emreden ve kötülükten nehyeden bir topluluk bulunacağını okuduğumuz ayette bir temenni olarak vadetmekte ve bu temennisini, rahmet dolu takdiriyle tarihin her döneminde gerçekleştirmektedir.

Rahmetli Seyyid Kutub'un bu ayetle ilgili sözlerine gelince, kötülükten nehyetmek için illa ki otorite olunması gerektiği görüşüne tabi ki katılamayız. Birçok müslümanın bildiği gibi kötülükten nehyetmek el ile, dil ile ve kalb ile yapılabilir bir eylemdir. Gücü olan müslümanlar el ile nehyederken, bu güce sahip olmayan fakat konuşabilme imkanına veya yüreğine sahip müslümanlar bu nehyi dilleriyle yaparlar. Bulundukları konum itibariyle bu ikisine de güç yetiremeyenler, kalbi olarak Rablerine yönelerek "Ya Rabbi falanca kişiyi o kötülükten uzaklaştır veya onlara bu imkanı verme…" diyerek bu nehyi kalbi dualarıyla gerçekleştirirler.

Dua ile..
Ömer Muhtar
02-12-2014 21:49
#775
Al-i İmran 104

selamaleyküm alagaş kardeşim; Al-i İmran 104. ayet ile ilgili bir soruda bana yardımcı olursanız memnun olurum. sorum şudur: kardeşlerimizle yaptığımız ayetlerin tefsiri hakkındaki bir sohbetimizde bu ayeti anlamaya çalışırken; rahmetle andığımız seyyid kutubun bu ayet hakkında; "...Bizzat Kur'an ayetinin ifadesiyle yeryüzünde, hayra çağıran iyiliği emreden kötülüğü nehyeden bir otoritenin bulunması da kaçınılmazdır. Çünkü ayette hayra "Davet" olayı söz konusu edildiği gibi iyiliği "Emr" ve kötülüğü "Nehy" etmek de söz konusu edilmiştir. Bilindiği gibi "Davet" otorite olmadan da yerine getirilebildiği halde, "Emir" ve "Nehiy" ancak bir otorite ile mümkündür." yorumunu okuduğumuzda bu ayeti bugün bu toplumda nasıl yaşayabiliriz? diye düşünmeye ve anlamaya çalışırken sağlıklı bir sonuca varamadık. bu konuda sizin de bizimle paylaşabileceğiniz bir şeyler varsa paylaşırsanız şimdiden teşekkür ederim. uzun süre yazamadığım için hakkınızı helal edin.


Huzayfa
16-02-2014 17:47
#360
Meal

s.a
bana da yollar mısınız türkçe meal çalışmasını ?
insandergisi.com :

Sayın Huzayfa!
Talep ettiğiniz çalışma e-mail adresinize gönderilmiştir.
İlginizden dolayı teşekkür ederiz.

Mücahit Topal
16-02-2014 13:19
#357
Allah'ın Rahmeti, Bereketi ve Selamı Üzerinize Olsun

Hocam; Siteniz Hayırlı Olsun İnşallah. Yazılarınızı ve Yorumlarınızı İlgi ve Beğeniyle Takip Ediyorum. Oldukça Faydalı Bir Çalışma Sistemi Hazırlanmış, Konularıyla, Tartışmalarıyla, Yorumlarıyla...Gerçekten İhtiyaca Cevap Verebilecek Bir Sistem.
Çalışmalarınızda ve Araştırmalarınızda Rabbim Yardımcınız Olsun.
Selam ve Dua İle...

Eğer Mümkünse Bende Türkçe Meal Çalışma Dosyasını Sizlerden Temin Etmek İsterim.
insandergisi.com :

Sayın Mücahit TOPAL!
Talep ettiğiniz çalışma e-mail adresinize gönderilmiştir.
İlginizden dolayı teşekkür ederiz.

Mehmed Alagaş
21-01-2014 01:11
#257
Ve aleykümselam Tamer kardeşim

Sitemizdeki Kur'an mealinde belirttiğiniz kelime taramasını gerçekleştirmemiz, teknik olarak mümkün olmasına rağmen şu dönem için zor gözüküyor. Fakat senin şahsında tüm kardeşlerimize bildirmek isteriz ki, isteyen bütün müslümanlara sitemizdeki türkçe meali e-posta yoluyla gönderebiliriz. Göndereceğimiz meal üzerinde istediğiniz programla kelime taraması yaparak araştırmanızı sürdürebilirsiniz. Meali talep eden kardeşlerimiz bu isteklerini site yöneticisi arkadaşlara bildirebilirler.
Allah'a emanet olalım..
Tamer Çelik
21-01-2014 00:49
#255
Lafız Taraması

Hocam Çalışmalarınızdan dolayı Allah razı olsun. Çok güzel bir site olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar yada En faydalı linkler listesinin en başına koyabiliriz. Site hakkında bir sorum olacak; Ben daha önce Meal okumalarında yada her hangi bir konu hakkında araştırma yapacağım zaman ya elimdeki Meal'in fihristine yada Diyanetin sitesinden bakıyordum. Diyanetin sitesinde bir şey dikkatimi çekti. Arama motoruna bir kelime yazdığınızda Meal'in tamamında o kelimenin geçtiği Ayetleri Filitreliyor. Tabi bu sadece dediğiniz gibi Lafız taraması oluyor. Ama bu taramanın bile benim için epey faydalı olduğunu düşünüyorum. Sizin bu sitenizde de böyle çalışma yapmanız mümkünmü?
insandergisi.com :

Sayın Tamer ÇELİK!
Sitemizdeki meal çalışmasını excel dosyası olarak e-mail adresinize yolladığımızı bildirir, faydalı olmasını dileriz.

Tamer Celik
08-12-2013 01:56
#136
Mehmet bey. Sorumla ilgilendiğiniz için tesk. Ederim. Ben kur'an'i gerçekten anlamak ve öğrenip hayatıma geçirmek için okumaya başladığımdan beri ne zaman kafama bir soru takılsa mutlaka en yakın zamanda kur'an'da o konuyla ilgili ayetler bir bir önüme çıkıyor. Bunun tesadüf olduğunu düşünmemekle birlikte dikkatli olup tedbiri elden bırakmadan en iyisinin Allah'in bildiğini düşünerek tamam bu böyledir deyip araştırmayı bırakmıyorum. Allah yardımcımız olsun. Allah"a emanet olun.
insandergisi.com
08-12-2013 00:32
#135
Sorular İle İlgili Genel Bilgilendirme!

Bazı kardeşlerimizden önemli sorular gelmesine ve tarafımızca ciddiye alınmasına rağmen yoğunluk ve çalışmalar nedeniyle hemen cevap verilmese de bu gibi ciddi soruların "Cevaplanacak Sorular" dosyasına konulduğunu ve en kısa zamanda -ziyaretçi seviyesinin dikkate alındığı- önem ve öncelik sırasına göre cevaplanacağını bildirmek isteriz…
Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 18 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler