Kısa Sorular A+ | Normal | A-

Yazıtlar Neyi Gösteriyor?Yazıtlar Neyi Gösteriyor?

Selamaleykum. 
Mehmed hocam bazı çevrelerce Sümer yazıtlarında yer alan ve semavi bilgilerle de uyuşan bazı anlatımlardan hareket edilerek, insanın yaratılışı Anunnaki'lere nisbet ediliyor. Benim rahatsızlığım müslümanım diyen çevrelerin de evrimle beraber bu anlatımlarda da bulunmaya başlamalarıdır. Siz böylesi yazıtlar hakkında ne diyorsunuz?

Bir de daha önce anlayamadığınızı söylediğiniz Hac 15 ayeti hakkında bir ilerleme var mı?                                                     <<< İnşirah MELAL >>>

Ve aleykümselam

Bu saçmalıkları bizler de izliyoruz İnşirah kardeşim. İnternete girdiğimizde bilip-bilmeyen herkesin konuştuğunu, günümüz insanlarının yoğun bir bilgi bombardımanı ile karşılaştığını görüyoruz. İşin tuhaf tarafı birçok düzlemde sorulması gereken hak sorular sorulurken, bu hak sorulara verilen hak cevaplarla karşılaşamıyoruz. Anlatılanları tahkik etme durumunda olmayan insan zihinleri bu batıl yorumlarla doldurulmakta ve hak cevabı arama kaygısını da yitirmektedir. Ne de olsa artık herşeyi anlamış ve yaratılış sırrına vakıf olmuştur!.

Bilimsellik adına yapılan bu bilgi bombardımanından müslümanlar da etkilenmekte, savrulmamak ve Kur'an'ı daha iyi anlayabilmek için hangi hocayı dinlemeleri gerektiğini bilmemektedirler. Bir zamanlar tevhidi savunan hocalarından bir kısmı laikliği ve demokrasiyi savunurken, bir kısmı hadisleri tümden reddetmekte, bir kısmı evrimi kabul etmekte ve Mehmed Alagaş abileri de iki deniz arasından, uçan çanakların Süleyman (a.s.)'a ait olduğundan, ye'cuc ve me'cucun yaşadığımız zaman dilimine kadar henüz çıkmadığından, çıktığında zamanda seyahat yapabilen Zülkarneyn (a.s.)'ın gelerek seddi yapacağından.... vs. bahsetmekte ve bütün bunları ayetlere nisbet etmektedir!. Bu müslümanların yerinde siz de olsanız kafanız karaşır ve kimi dinleyeceğinizi şaşırırsınız değil mi? Ne diyelim Allah yar ve yardımcınız olsun, siz şaşırmış müslümanları sapmaktan muhafaza etsin.

Sorunda belirttiğin bazı yorumlara gelince.,
Yaratılışı Yaratıcı'nın kitabından öğrenmek istemeyen çevreler, bilimsellik adına yazıtlara yönelmekte ve fikri mesailerini onlar üzerine yoğunlaştırarak kendilerince teoriler üretmektedirler. Getirdikleri teorilere bakılırsa şeytani maksatları açıkça görülmekte, semavi dinlerin kaynağını böylesi yazıtlara nisbet etmektedirler. Getirdikleri deliller de bu yazıtlardaki bazı anlatımların, semavi kitablardaki anlatımlarla benzerlik taşımasıymış!.

Ne diyelim, ufkumuzu açtılar!.
Sanki bizler eski toplumlara peygamberler gönderilmemiş, onlara birçok İlahi hakikat bildirilmemiş diyoruz. Elbetteki onlara da peygamberler gönderilmiş, hak gerçekler bildirilmiştir. O yazıtlarda görmemiz gereken gerçek, hak bilgilerin batıl ile nasıl karıştırıldığıdır. Bu gerçekliği görerek o yazıtlardaki doğru bilgiler Allah'ın geçmiş dönemlerdeki vahyine nisbet edileceğine, bunlardan hareket edilerek sonraki semavi kitablar bu yazıtlara nisbet edilmektedir.

Hakka karşı körlükte ısrar eden hiç kimsenin gözünü neşterle açma durumunda değiliz. Bu dünya hayatında Allah'ı gözardı etmekte inatla ısrar eden çevreler, cehennemi göz ardı etmesinler çünkü "Yok" deseler de "Yok" dedikleri o cehenneme gireceklerdir.

"Fasık olanlar (yoldan çıkanlar) ise onların da (ağırlanıp) barınacakları yer ateştir. Oradan (her) çıkmak istediklerinde oraya geri çevrilirler ve kendilerine "Yalanlamakta olduğunuz (yok dediğiniz) ateşin azabını tadın" denilir." (32-Secde 20)

Tabi ki bizler yine onları ikaz etmeye ve onları hidayete çağırmaya devam ediyoruz. Hac 15 ayetine gelince Rabbimizin lutfuyla anladığımızı düşünüyoruz.

Dua ile..
                                                       <<< Mehmed ALAGAŞ >>>
Yorum yap yorum

Yorumlar [4]

Mehmed Alagaş
24.09.2018 22:44
Ve aleykümselam
Sizden de Allah razı olsun Talha kardeşim. Dünya insanlarının küresel bir beşik içinde sallandığını ve bilgisel motifli masallarla uyutulduğunu görüyoruz. Bizi en çok hüzünlendiren husus bu küfri masallara müslümanız diyen çevrelerin de nefes vermesidir. “Son nefesleri olsun İnşaallah” demiyor ve bu şaşkınları kendilerini nisbet ettikleri Kur’an’a, Kur’an’ı Kur’an’dan anlamaya davet ediyoruz. 15 asır önce nazil olan birçok ayetin tecellisiyle beyyineler gelmedikçe, bir çok yöne savrulmuş bu ümmetin nasıl bir araya gelebileceğini hiç düşünemiyor ve bu nedenle söz konusu ayetlere önemle dikkat çekiyoruz.

Hac 15 ayetini beklediğinizi söylüyorsunuz. Biz ise 35-40 yıl sonra Rabbimizin hidayetiyle anlayabildiğimiz bu ayetin heyacanını yaşamamıza rağmen bu gerçekleri genel düzlemde paylaşmamızın şimdilik haklı gerekçelerinin olduğunu düşünmüyoruz.Yine de anlamaya çalışacak olanların yollarını yeterince açacak iki önemli ipucu verebiliriz. Ayet meali şöyleydi., 

“Kim Allah'ın ona dünyada ve ahirette kesin olarak yardım etmeyeceğini sanıyorsa, durmaksızın göğe bir sebeb uzatsın sonra kesiversin de bir bakıversin, kurduğu hileli-düzen onun öfkesini giderebilecek mi? (22-Hacc 15)”

Ayetteki iki büyük kilit “ona” ve “kessin” kelimeleridir. “O” kimdir ve daha da önemlisi “kesilecek” olan nedir? Bu soruların cevabını Kur’an’da araştırdığınız zaman ilgili ayetlerle karşılaşacak, onun kim olduğunu anlayacağınız gibi kesilecek olan şeyin de ne olduğunu anlayacak ve bu ayetin muhatab aldığı bilim ve teknoloji çevrelerinin acizliklerinin gözler önüne serileceğini ayetlerle anlayacaksınız. Anlayamazsanız da Allah ömür verirse göreceksiniz.

Dua ile..
Talha
22.09.2018 13:25
SELAMUN ALEYKUM
Açıklamalardan ötürü Allah razı olsun... Daha önce de belirttiğim gibi rivayet kültürüne bunca hassasiyetlerine rağmen bilime olan teslimiyetlerini anlayabilmek ve hüsnü zan beslemek maalesef mümkün gözükmüyor...
Rabbimiz herbirimizi mustagim olan yolda buluştursun.
Hac suresi 15. Ayetide beklemekteyiz amca...
Bekir Ziya
21.09.2018 22:22
Esselamü Aleyküm
Sayın İnşirah Melal, sordugunuz Hacc 15'i ben de Mehmet Abi'ye sormuş ve cevabını alamamıştım. Sanırım Kur'an bütünlügünde bir degerlendirmesi vardı ama henüz tam emin olmadıgı ya da bir çok konuda oldugu gibi bunda da meseleyi anlayamayacagımızdan çekindigi için net bir cevap vermemişti. Fakat yanlış hatırlamıyorsam "Birlikte Degerlendirelim"lerden birinde o ayeti kısaca açıklamıştı. Kısa ama benim için son derece derin ve ikna edici bir açıklamaydı.
İnşirah Melal
21.09.2018 01:07
Selamaleykum
Eyvallah hocam..
Ve elhamdulillah ki neye ya da kime inanacağımızın şaşkınlığını değil, rivayetlere azami şüphe ile yaklaşıp, (sözde) bilimsel verilerden asgari ölçüde dahi şüphe duymayanları görmenin hayretini yaşıyoruz.. Daha doğrusu yaşıyordum. Zira zaman geçtikçe bu hayretimi de yitiriyorum.

Elbetteki tarihi bulgular ve bilimsel veriler önemlidir. Lakin Allah aşkına bu verilere ve bulgulara yüklenen anlamları, kimler hangi maksatla yüklüyor sorusu önemli değil midir? "KÜFÜR" kavramının "ÖRTMEK" gibi bir anlamı olduğuna inanan insanların önlerine konulan her bilgi ve bulguyu "yüklenilen anlamlarıyla birlikte" olduğu gibi kabul etmeleri ve bir hakikatin örtülmeye çalışıldığı ihtimalini hiç düşünmemeleri tuhaf değil midir?

Varsın birileri bu yazıtlardaki bazı anlatımların, semavi kitablardaki anlatımlarla MÜTEŞABİH olduğunu delil göstererek kitapları yazıtlara nisbet etsinler..! Etsinler dee.. Bari kendisini İslama nisbet edip bu meseleleri gündemlerine alanlar mesailerini öncelikle Al-i İmran-7 yi anlamaya harcasınlar da, bu ayetin medlûlü olmasınlar..!

Allah razı olsun hocam, cevabınız için teşekkür ediyorum.
Hac 15 ayetinden anladıklarınızı da nasib olursa bizlerle paylaşacağınızı biliyor ve bekliyorum. Selam ve dua ile..
Yorum yap yorum