Eski Masaüstü Görünüm

Cumali


Kitaptan Alıntılar...

"Diyelim ki Resulullah (s.a.v.) zamanında Mekke dönemindesin!. Bir adam Efendimiz (s.a.v.)'i öldürmek kastı ile silahlanıp, yola çıkıyor. Bu adamla yolda karşılaşsan ne yapardın?

Cumali'nin cevap vermeden bana baktığını görünce "Bu soruya cevap vermen lazım Cumali, ne yapardın? Alemlere rahmet olarak gönderilen Resulullah (s.a.v.)'i öldürmeyi kasteden bu adamı ne yapardın?" dedim.


-Cevabımı biliyorsunuz?


-İnfaz mı?


Başını öne doğru sallıyarak "Hem de acilen!." dedi.


-İşte yolda karşılaştığın ve öldürmek istediğin bu adam, Hattap oğlu Ömer'di. Yani daha sonraları Hazret i Ömer olacak olan Hattap oğlu Ömer!. Bunu anlatmamın nedeni, içinde bulunduğumuz toplumda yarınlarda Hazret i Ömer olabilecek birçok Ömer bin Hattapların olduğudur. Bugün için bilmedikleri İslam'a düşman olan bu Ömer bin Hattapların, yarınlarda birer Hazret i Ömer olup olmayacağını bilemezsin. Fakat bunu istemen, bunu umud etmen, bunun gereğini yapman gerekir. Tabi ki bunun gereği onları silahla öldürmek değil, Kur'an-ı Kerim'in davetiyle diriltmeye çalışmaktır."

"Zayıf olduğumuz yani nefsi zafiyetimizin bulunduğu bir konuda karşılaştığımız küçük bir musibeti, Rabbimiz bizlere öylesine büyük yaşatır ki, bu musibetle savaştığımız cephe, bizim için başlı başına bir Bedir'dir. İslam'ın yayılış dönemindeki Bedir savaşı ne kadar önemliyse, bizlerin bu cephedeki mücadelesi de o kadar önemlidir. Tabi ki her insanın Bedir'i ve Bedir cephesi, her insana göre değişebilir. Bazıları için mal, makam, eş ve çocuklarla ilgili bir cephe olabildiği gibi, bazıları için de şan ve şöhretle ilgili olabilir. Bu cephelerde doğru tercihlerde bulunabilmek ve bu tercihlerin arkasında durabilmek, Bedir savaşını kazanabilmek gibi bir yiğitlik, bir kahramanlık ister."

Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Bahattin Günay
01-07-2015 17:04
#1069
cumali

esselamınaleyküm hocam sizi üniversite yıllarımda tanımıştım çok sevdiğim bir arkadaşımın aracılığıyla. Aynı heyecanla da takip etmeye eserlerinizi temin edip okumaya devam ediyorum ve anlatım uslübunuz ve bilginize de hayranım. İnşaallah sizinle görüşme fırsatı da bulabilirim.
Hocam şimdi bitirmiş olduğum CUMALİ adlı eser çok hoşuma gitti akıcılığı olsun, olayların en ince ayrıntısı olsun, merakımı mazur görün sorum şu hocam merakım daha doğrusu; bu kitab daki anlatılan olay bir yaşanmışlık mı yoksa bir kurgu mu eğer özel olmazsa sizin hayatınızdan bir alıntı mı bunu öğrenmeyi ve sizi görmeyi çok istiyorum hocam ALLAH 'a emanetsiniz..

Hüseyin Dağlar.
29-06-2015 19:44
#1067
Cumali'yi 04/07/2001de okudum. Bu bir "roman" bir yerde VAAZU nasihatin yanında, iç güdüyü şaha kaldırmış.
Olayları gergef gergef işlemiş gergideki kanaviçe üzerine.
En çok dikkatim çeken "BABA OĞULUN YEMEK SOFRASINDAKİ" O tatlı sohbetlerinde idi. Baba oğula oğlum su içme yemek ye derken Oğul baba su içiyorum ki basılsın yer açılsın ...Okuduğum da son sayfaya düştüğüm nottu.
Ve elinize sağlık Mehmet ALAGAŞ demişim...Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 13 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler