Eski Masaüstü Görünüm

Kur’an’a Yönelirken


Kitaptan Alıntılar...

"Birçok şeye merakla yönelen dünya insanları, alemlerin Yaratıcısı olan Allah (c.c.)'ın mesajına neden aynı merakla yönelmiyorlar?

Bu konuda gayrimüslimlerin Kur'an-ı Kerim'e karşı ilgisizliğinden önce, çok daha tuhaf olan müslümanların ilgisizliklerini sorgulamamız gerekmez mi? Çünkü müslümanlar veya müslüman olduklarını iddia edenler dahi, Kur'an-ı Kerim'e karşı göstermeleri gereken ilginin ne yazık ki oldukça uzağında değiller mi!.


İnsanların hal ve davranışlarıyla ilgili birçok nedeni merak eden ve anlayabilen bizler, bunun, bu ilgisizliğin nedenini gerçekten yeterince anlayamıyoruz.


"Nasıl olur?"

"İnsanlar kendilerini ve bütün alemleri yaratan Allah (c.c.)'ın Kitab'ına karşı nasıl böyle ilgisiz olabilirler?" soruları, bizlerde yankılanmasına rağmen, açıkça ve yeterince cevaplandırabildiğimiz sorular değildir. Fakat yine de her şer, her kötü yaklaşımda olduğu gibi, bu yaklaşımda da şeytan ve dostlarının önemli bir fonksiyonu olduğu açıktır. Nitekim evrensel olan İlahi gerçekleri kapsayan Kur'an-ı Kerim gibi eşsiz bir Kitap, şeytani otoritelere bağımlı basın-yayın faaliyetleri tarafından bütün dünya insanlarına "Pamuk prenses ve yedi cüceler" gibi eskimiş ve masalımsı bir Kitap olarak empoze edilmektedir!."

"Müslümanları her türlü şerre karşı uyaran ve her türlü hayra davet eden Kur'an-ı Kerim, kendisine yönelen müslümanlar için büyük, çok büyük bir hayırdır.

Kur'an-ı Kerim kendisine uyan ve Allah'ın tehditlerinden sakınan bütün dünya müslümanları için,hayrın ve hayırlı olanın ta kendisidir."

Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Selami Özcan
04-12-2013 00:56
#107
Selamunaleykum

Tek kelimeyle ifade etmek gerekirse, bu kitap Okullarda ders kitabı olarak işlenmelidir.Arka kapak yazısı bile başlı başına bir derstir.Kitap kurduyum, böylesi sarih bir dille, Kur'an ayetlerini anlama usulü ve Kur'an'a yaklaşım metodu veren bir kitap okumadım.
ALLAH Razı olsun Mehmed kardeşim..

"Sağlıklı düşünmek, herhangi bir olguya olumlu veya olumsuz manalar yüklemeye çalışmak değil, o olgunun gerçeğini, gerçek manasını kavramaya çalışmaktır. Çünkü tüm hayatımız boyunca karşılaştığımız ve değerlendireceğimiz bütün şeyler, bizlerin vereceği anlamlarla değil, varoluşları itibariyle kendi özlerinde bulunan keyfiyetleriyle anlam kazanan şeylerdir. Nitekim eşyayı özüne göre, fiili faile göre, faili yaratılışa göre değerlendirmek, doğru bir değerlendirme olacaktır. Bu değerlendirmelerden kaynaklanan düşünme metodu ise tanımlayıcı değil, arayıcı bir metoddur. Nitekim Kur'an'ı Kerim'e de, tanımlayıcı değil, arayıcı olan böyle bir metodla yaklaşmamız gerekir. Netice olarak düşünmekle mükellef olduğumuz bir ayet-i kerimeyle karşılaştığımız zaman, bu ayet-i kerimeyi güzel bir şekilde yorumlamak, bu ayete güzel bir mana vermek için değil, bu ayet-i kerimedeki gerçek ve güzel manayı kavramak için düşünmeliyiz. Çünkü bizlerde, biz yaratılmışlarda, bu ayet-i kerimelerin güzelliğine güzellik, gerçekliğine gerçeklik katabilecek hiçbir şey yoktur."


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 24 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler