Eski Masaüstü Görünüm

Şeytanizme Rağmen İslami Uyanış


"Yırtıcı bir hayvan olan kara panter ile timsah dövüşse, bu mücadeleyi hangi hayvan kazanır?"

Bu soru ile karşılaştıkları zaman, panter ile timsahın fiziki özelliklerini ve dövüş kabiliyetlerini dikkate alarak, bu soruyu cevaplandıran kimseler, zikrettiğimiz meselenin önemini yeterince idrak edebilmiş kimseler değildir.

Her iki hayvanın fiziki özellikleri ve dövüş kabiliyetleri elbetteki dikkate alınacaktır. Ancak bu sorunun sıhhatli bir şekilde cevapladırılabilmesi için, panter ile timsahın yaşlarıyla birlikte, bu iki hayvanın hangi düzlemde mücadele ettiklerinin de mutlaka ve mutlaka sorulması gerekmektedir. Çünkü söz konusu mücadele karada yapılıyorsa, üstünlük panterde; suda veya bataklıkta yapılıyorsa, üstünlük timsahtadır.

Fiziki özelliklerin ve dövüş kabiliyetlerinin mücadeledeki etkinliği, mücadele düzlemiyle ilgili bir meseledir. Çünkü her mücadele düzleminin, kendisine özgü nitelikleri ve kendisine özgü şartları bulunmaktadır. Fiziki özelliklerin ve bazı yeteneklerin fonksiyonu ise, ancak ve ancak bu yeteneklere uygun şartlarda gerçekleşebilir. Uçma yeteniğine sahip olan kuşlar, suda veya havanın bulunmadığı bir boşlukta uçamazlar. Karada yüzelli kilo kaldırabilen bir insana, denizde yüz kilo kaldırtmayı deneseniz; yüzelli kiloyu kaldırabilecek olan kahramanın, yüz kiloluk demirle, denizin dibini boyladığını görürsünüz.

Yüksek hareket kabiliyetine ve kuvvetli pençelere sahip olan panterin de, bu özellikleri karada geçerlidir. Uzun mesafeye sıçrayabilmesi veya ayağı ile şiddetli pençe atabilmesi için, ayaklarının yere basması, yere dayanması gerekmektedir. Mücadele sahasıyla ilgili olarak iki hayvandan örnek vermemiz, insani asabiyete sahip bazı kimseler tarafından yadırganabilecektir!. Ne var ki bazı durumlarda, hayvanların içgüdüsel olarak yaptıkları hareketleri dikkate almak, insanlığımıza bir gölge düşürmeyeceği gibi, aynı zamanda gerekli bir yaklaşımdır.

Televizyonda seyrettiğimiz bir belgeselde, panterle timsah arasındaki bu mücadele gösterilmişti. Mücadelenin gözlemlenmesi gereken en can alıcı noktası ise, her iki hayvanın da kendilerine özgü mücadele sahalarını seçmeleri ve bu seçimde ısrarlı olmalarıydı. Panter, timsahı karaya doğru çekerken, timsahın, panteri suya doğru çekmeye çalışması; mücadelenin kilit noktası olup, mücadelenin sonucunu etkileyebilecek bir keyfiyete sahipti. Bu safhada verilen mücadele, mücadele sahasının seçimiyle ilgili bir mücadeleydi. Nitekim mücadelenin bu safhasını kazanan ve mücadeleyi kendi sahasına çeken taraf, neticede mücadeleyi kazanan taraf olmuştu.

Allah rızası için her türlü zulme ve sömürüye karşı mücadeleden yana olan müslümanların, mücadele sahası konusunda yeterince bilinçli olduklarını söyleyemeyiz. Çünkü mücadele sahasının seçimiyle ilgili olarak, iki hayvan arasında gördüğümüz ısrarlı çekişmeyi, halkında müslüman olan ülkelerde yaşayan müslümanlarla, müstekbirler arasında görebilmiş değiliz.

Müslümanlar ve müstekbirler meseleye aynı önemi vermiş olsalar, mücadele sahasının seçimiyle ilgili olarak mutlaka bir çekişme meydana gelecek ve her iki taraf da seçiminde ısrarlı davranacaktır. Fakat ne yazık ki müstekbirler bu konuda bilinçli olmalarına rağmen, müslümanların geneli aynı bilinçte değildir.

Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Mehmed Alagaş
28-01-2014 19:31
#311
Eyvallah Murtaza kardeşim
Yorumunun son ifadesini "metodunda yolun gibi hak olmalı ki mücadelende güç ve güç Sahibi senden yana olsun" şeklinde anlıyorum.
Murtaza Sayın
28-01-2014 14:03
#310
nebevi yol

yani sadace ihlaslı olmak yetmez onları onların silahı olan beşeri sistemlerin başına geçip benim dedigim olacak dersin ama seni ilk fısatta indirirler bunun için metotun da yolun gibi hak olmalı ki kavganda güç senden yana olsunGüvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 32 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler