Eski Masaüstü Görünüm

Tapusuz Süleyman


Alagaş geçmiş olsun telefonunda yangına çok üzüldüğünü söylemişti. Fakat Saffet hoca, Alagaş'ı tanıdığı kadarıyla onun pek üzüldüğünü sanmıyordu. Çünkü dünyaya ve dünya malına, çok horlayıcı bir bakışı vardı bu müslümanın. Adeta zengin ve zenginlik düşmanı gibiydi!. Nitekim dört yıl önce geldiğinde, Müsiad çevresindeki arkadaşlarla oturmuşlar ve onlara bu konudaki genel yaklaşımını belirttikten sonra şu Temel fıkrasını anlatmıştı.,

Çölde yolunu kaybeden Temel, susuzluktan perişan bir duruma geldiğinde karşısına beyaz elbiseli ve beyaz sakallı bir kişi çıkarak "Temel benden dileyeceğin üç şeyi, Allah'ın izniyle sana vereceğim. Haydi dileklerini söyle" demiş. Susuzluktan kavrulan Temel "Su istiyorum" deyince, ona bir ped şişe su uzatmış. Eline aldığı ped şişeye kısa bir süre bakan Temel "Bu su bana yetmez" dediğinde ise beyaz elbiseli adam, beyaz sakalını sıvazlayarak "Bu suyun biteceği korkusuna kapılma!. Sen içtikçe, bu su bereketlenerek yine eski seviyesine gelecektir" demiş. Bu söz üzerine elindeki ped şişeden uzun uzadıya su içen Temel, suyun gerçekten bereketlendiğini ve eski seviyesine yükseldiğini görmüş. Beyaz sakallı adam "Eee Temel, diğer iki dileğini de söyle" deyince, elindeki ped şişeye hayranlıkla bakan Temel "Bu çok güzelmiş!. Sen bana bundan iki tane daha ver" demiş.

Alagaş'ın yavaş yavaş anlattığı bu fıkra herkesin hoşuna gitmiş ve herkes gülmeye başlamıştı. Alagaş ise hiç gülmeyen bir yüzle etrafındaki insanlara kısa bir süre baktıktan sonra, ciddi bir merakla "Niye gülüyorsunuz?" diye sormuştu. Gülmeyi bırakan herkes susmasına rağmen genç bir işadamı olan Özer bey "Tabi ki Temel'e, Temel'in bu yaklaşımına gülüyoruz" deyince, beklediği cevabı alan Alagaş şu karşılığı vermişti.,

- Evet, Temel'e ve Temel'in bu yaklaşımına güldüğünüzü biliyorum. Fakat sakın ola ki bu Temel'in Trabzon'da, Samsun'da yani Karadeniz bölgesinde yaşadığını zannetmeyin. Bu Temel sizde, bu Temel sizin içinizde yaşıyor. Temel'e güldüğünü zanneden sizler, aslında kendinize, kendi halinize gülüyorsunuz. Çünkü aynı yaklaşım, sizlerde de var. Allah'ın lutfuyla bütün ailenize yetecek bir şişe suya sahip olmanıza rağmen, bu şişelerin iki, bu şişelerin üç olmasını istiyor ve bunun için mücadele ediyorsunuz. Oysa Allah'tan başka şeyler de istemeniz ve çalışmalarınızın bir bölümüyle başka şeyleri de talep etmeniz gerekmez mi?

Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Tamer Sönmez
03-04-2021 05:47
#5076
tapusuz tamer

selamunaleyküm

tapusuz süleyman güzel bir kişilik fakat hikayede anlatılan herbir kahraman ve olay gerçekten bizi anlatmıyormu?
saffet hoca ve ailesiyle yaşadığı sıkıntılar beni ve eşimi ömer arkadaşımı köydeki zengin ağa babamı vs..her bir kişi hayatımda yerini buluyor fakat tapusuz süleyman yok malesef birde alagaş yok allahım gani gani rahmet eylesin canım abimiz
Orhan Akdeniz
17-02-2021 09:49
#5011
Selamunaleykum

Tapusuz Süleyman kitabı yayınlandığı zaman okuduğumda çok beğendiğimi ve gerçekten müslümanın o kimliği yaşaması istikametini kaybetmemesi gerektiğini anlamıştım. O dönemlerde kitapla ilgili nefsi eleştirilere şahit olduğum da ise onlara eleştirdikleri konuyla alakalı gerekçeleri söyleyin demiş ancak haklı bir gerekçe ileri süremediklerini görmüştük.
Bu gün "Sonunda Bize geldiği zaman (şeytanına) der ki "Keşke benimle senin aranda iki doğu (arası) uzaklığı olsaydı. (Meğer sen) ne kötü bir yakın-dost (muşsun)." (43-Zuhruf 38)" ayetini tekrar tefekkür edince, Tapusuz Süleyman kitabının gerçekten bu istikamette olduğunu sizlerle paylaşmak geldi içimden.
Bu ayet ışığında öldüğümüz an tedavülden kalkacak resmi evrakları bir kenara bırakarak kalben tapusuz kalmak için geçici dünya malı ve sevgisi ile aramıza iki doğu arası uzaklık koyarak yaşamak şuuruyla Allah'a emanet olalım inşallah
Mehmed Alagaş
30-05-2016 15:08
#1769
Ve aleykümselam Adem kardeşim

Uzun yıllar insanlara tağutu anlatıp, müslümanlara tağuttan sakınmayı nasihat ederken dünyaya çok daha fazla kurban vermeye başladığımızı gördük. Tapusuz Süleyman adlı bu çalışmamız, dünyaya ve dünya malına yaklaşım konusunda bizlere alışık olmadığımız bir ufuk vermeyi amaçlayan bir çalışmaydı. Tapusuz Süleyman’ın dünya ve dünya malına yaklaşımını takdir etmene rağmen kendi nefsinde bir Tapusuz olamadığını söylüyorsun. Tapusuz Süleyman benim iç dünyamda yaşadığım ve sevdiğim bir kimlik olmasına rağmen ben de dış dünyaya yaklaşımımda bunu tamamen gerçekleştirebilmiş değilim. Burada önemli olan bu güzel kimliği severek ve dikkate alarak dünya ve dünya malına yaklaşımımızda itidal noktayı yakalayabilmektir. Zaten bu kitab çalışmasının esas amacı da müslümanların böyle bir itidal noktaya gelmelerine önemli bir katkıda bulunmasıdır.
Dua ile..
Adem Cigal
30-05-2016 14:20
#1767
Selamin aleykum hocam.

Olaylara yaklasiminiz ve gercten allahi goz onunde bulundurarak verdiginiz akil dolu cevaplar insan dergisinin dogru kitapları dogru yazarla yayınladığını kanitliyor. hocam sizin goruslerinize gercekten saygi duyuyorum ve tapusuz suleyman adli kitabinizi okuduktan sonra hayatimda bir cok seyin degistigine inaniyorum mesala artik dunyalik degilde ahiretlik yasiyorum. bir tapusuz olmak icin ne yapmaliyiz? ben ne yaptiysam bir turlu basaramadim dilde bir tapusuzum lakin icraata gelince bir turlu tapusuz olamiyorum. icraat icin yardimci olur musunuz.? Cevre denen seytani baskiyi nasil yenebilirim. ovgu yanlizca herseyden munezzeh olan allaha layiktir.
Cengiz Erkuş
03-12-2015 23:30
#1428
Rızık

Selamın Aleykum
Geçenlerde bazı arkadaşlara Allah'ın tek rızık veren olduğunu anlatıyor ve biz ne yaparsak yapalım rızkıımız değiştiremiyeceğimizi, ancak Allah'ın koyduğu kurallarla haram ve helal teminin kendimizin iradesinde olduğunu söylüyordum ki bazı arkadaşlar bu fikrime katılmamıştı ve insanın kendi çabası olmadan nasıl rızık vereceğini sorup.. ya ozaman otur da Allah sana gökten yağdırsın o zaman rıskı demişlerdi.Ne ilginç yakın zamanda Bingöl'le gökten meteor parçaları düşmüş ve köylüler bunu satarak para kazanmıştı.. işte Allah dilediğini hesapsız rızıklandırır dedim bunun üzerine saygılarımla
Mehmed Alagaş
16-03-2015 19:46
#912
Ve aleykümselam Sevgi kardeşim

Senden de Allah razı olsun ve hoşnut olacağı amelleri kolaylaştırsın..
Sevgi Akgün
14-03-2015 15:03
#907
Aleykum Selam

Hocam, yakın zamanda okuduğum kitaplarınızdan biri.. Ailemle yaptığım mücadelemde tereddüte düştüğüm yeri çok iyi aktarıp kalbimi ferahlattınız.
Başlığıma Aleykum Selam dedim, çünkü yakın zamanda selamınızı aldım :)
Allah razı olsun.
Allah, bize verilen ilmi en hayırlı şekilde kullanmayı nasib etsin
Mehmed Alagaş
22-01-2015 20:58
#842
Ve aleykümselam Yusuf kardeşim

Kendi döneminde önemli bir amacı yerine getirmeye çalışan İnsan Dergisi, bazı sayılarının ikinci baskısı yapılmasına rağmen elimizde hiç kalmamıştır. İnternette de olduğunu sanmıyorum. Fakat önemli gördüğümüz birçok yazıyı ilerki yıllarda yeniden düzenleme ile kitab çalışmalarına dahil etmiştik.
Dualarımız karşılıklı..
Yusuf Yılmaz
21-01-2015 14:11
#841
İnsan Dergisi

Selamun Aleykum, Sayın Alagaş, elimde İnsan Dergisi Mart-Nisan 1986 yılına ait, 6 ve 7. sayısı var. Onlarca dergi de evde duruyor. O zaman ağabeyim Ramazan Yılmaz ile İnsan Dergisini okuyorduk.Nasıl oldu, neden kopukluk oldu onu da hatırlamıyorum. Allah razı olsun.Eski sayıları İnternet ortamından okuma imkanımız olabilir mi? Selam ve dua ile kardeşiniz Yusuf YILMAZ.
Mehmed Alagaş
05-10-2014 23:26
#714
Ve aleykümselam

Senden de Allah razı olsun Yunus kardeşim. Bazı gerçekleri okuyup-anlamak elbetteki güzel bir gelişmedir. Bu gerçeklerin verdiği hak duyguları kalıcı kılarak bir süreliğin ötesinde yaşamak ise bu gerçeklere seyirci değil sahip olmak anlamına gelir.
Dua ile..
Yunus Emre Hatunoğlu
05-10-2014 12:51
#713
Tapulu Yunus

S.A. hocam tekolojiye olan sevgimden cep telefonum elimden düşmez. Google Play'da yeni bir uygulama varmı vs bakınır dururum. Faydalı bir çok uygulamanın yanı sıra binlerce zamanı israf eden uygulama bulunuyor... Teknolojiden kopamıyorum madem faydalı bir şeyler bulayim derken kitabinizla karşılaştım. Tapusuz Süleyman, Saffet hoca ve Alagaş bir kaç gün yolda, evde arkadaşım oldular... İç dünyamda gezinip duruyorlar. Kendimi yer yer Saffet hoca gibi hissediyorum. Katılmadığım bazı bazı satırlar olsa da ihlasla kaleme alınmış bir çalışmanın yanında sönük düşüyor. Allah razı olsun, beni bir süreliğine cep telefonunun şerrinden uzak tuttunuz. Teşekkür ediyorum.
Seyhan Ergül
17-01-2014 09:18
#246
Elalemin değil El-Alim'' in Dediğine Uy Yaşa...

Bu kitabın kısa ama çok çok şey anlatan en güzel sözü;
Elalemin değil El-Alim'' in Dediği Önemlidir İfadesidir.
Elalemin değil El-Alim'' in Dediğine Uy.
Elalemin değil El-Alim'' in Dediği gibi yaşa...
Kuran ve SÜnnet Işığında.


İlyas Metin
26-11-2013 18:26
#70
Selamun aleykum

Bu kitabı henüz okumadım
Benimde tapulu bir şeyim yok:) İlgimi çekti inşallah elimdeki okumalardan sonra okurum
Hasan Çınar
22-11-2013 17:39
#41
teslimiyyet

................................
insandergisi.com :

Sayın Hasan ÇINAR!
Yorumunuz ve nazik üslubunuzdan dolayı teşekkür eder,
Mesaj ve yorumlarda "MERHABA" makalesinde önemle altı çizilmiş olan kriterleri gözettiğimizi bildirmek isteriz.

Bu prensibimize saygı duyacağınızı umarak sizi selamlıyoruz!Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 32 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler