Eski Masaüstü Görünüm

Temel Konularda Kur’an Öğretisi


"Ne yapmalı?" sorusunun merkezde olduğu Kur'an araştırmamıza, bu on dört başlığın birincisini esas alarak başlıyoruz.

"Allah'a karşı ne yapmalıyız?"

Bu soruyu esas alarak sürdürdüğümüz araştırma bittikten sonra görüyoruz ki, Kur'an-ı Kerim bu soruyu konuyla ilgili emirler ve nehiyler olmak üzere önce iki ayrı boyutta ele alıyor. "Allah'a karşı ne yapmalıyız?" sorusunu soran müslümanlara emirlerle ne yapacaklarını, nehiylerle ise ne yapmayacaklarını bildiriyor. Allah'a karşı Rabbani yaklaşımlar ve Allah'a karşı cahili yaklaşımlar olarak ifade ettiğimiz bu iki başlık, daha sonra kendi bünyesinde ara başlıklar oluşturarak konuya yeterli bir açıklık getiriyor.

Bu ilk başlık bittikten sonra diğer başlığa geçiyor ve "Peygamberlere karşı ne yapalım?" sorusuyla yeni bir araştırmaya başlıyoruz.

Bu araştırmanın neticesi ise bizlere hem peygamberlere karşı kalbi ve imani bir yaklaşım vermekte, hem de vaziyet edilen müslümanların vaziyet eden müslümanlara yönelik yaklaşım fıkhına belli bir çerçevede örneklik etmektedir. Hiç kuşkusuz.ki bu örneklikte, müslümanların sadece peygamberlere karşı gösterebilecekleri imani teslimiyet gibi yaklaşımlar yoktur. Müslümanların hareket fıkhıyla ilgili genel başlıklar ise gereğine binaen fail, muhatap ve nüzul gerçeği dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Mesela "Müstekbirlere karşı ne yapalım?" sorusu öncelikle cahili ve rabbani yaklaşımlar olmak üzere iki ayrı düzlemde ele alınmış daha sonra rabbani yaklaşımlar, özel ve genel rabbani yaklaşımlar olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Çünkü bu önemli konuda, Efendimiz (s.a.v.)'in şahsında önder ve örnek müslümanlara verilen yaklaşım fıkhı, bütün müslümanlara şamil genel bir fıkıh değildir. "Müstekbirlere karşı özel Rabbani yaklaşımlar" başlığında beyan edilen bu yaklaşım fıkhı, belli bir yetkinliğe ve ehliyete gerek duyduğu için bütün müslümanlara değil, sadece ehil müslümanlara yüklenen bir fıkıhtır. "Müstekbirlere karşı genel Rabbani yaklaşımlar" başlığında beyan edilen yaklaşım fıkhı ise bütün müslümanların, bütün kardeşlerimizin yaşaması gereken ortak bir fıkıhtır. Aynı şekilde "Müslümanlara karşı özel Rabbani yaklaşımlar" başlığında yer alan yaklaşım fıkhı da, vaziyet eden müslümanların, vaziyet edilen müslümanlara karşı yaklaşımını belirlerken; "Müslümanlara karşı genel Rabbani yaklaşımlar" başlığında beyan edilen yaklaşım fıkhı, tüm müslümanların birbirlerine karşı genel yaklaşımlarını belirlemektedir.

Tabi ki bütün bu yaklaşımlar ara başlıklar halinde ifade edilirken hareket metoduyla ilgili bu başlıkların, Kur'an-ı Kerim'in nüzul gerçeğine göre sıralanmasına özen gösterilmiştir.

Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Mehmed Alagaş
17-04-2018 18:03
#3038
Selamunaleyküm

Barış kardeşim,
karşılaştığımız meseleleri konuyla ilgili sadece birkaç ayet çerçevesinde değerlendirmekten sakınmalıyız. Bu konuda bir kanaat belirtmek istiyorsan, ehl-i kitab konusunda Kur’an bütünlüğünde araştırma yapman, ayetleri ayetlerle açıklayarak konuyla ilgili bu ayetleri ortak başlıklarda tasnif etmen ve bu başlıklar arasındaki hikmetli ilişkiyi kavraman gerekmektedir. Böyle bir araştırmaya vaktin veya imkanın yoksa bu araştırmaya uzun yıllar ayıran Mehmed abinin “Temel konularda Kur’an Öğretisi” çalışmasının Ehl-i Kitab bölümündeki 5 genel 51 özel başlıkta zikredilen bütün ayetleri dikkatlice okuyup-tefekkür etmeni isterim. Umarım bu hazır araştırmaya ayıracak vaktin vardır..
Barış Birtanır
17-04-2018 17:24
#3037
DİĞER SEMAVİ DİN MENSUPLARININ AMELLERİ NİSPETİNCE VE ALLAHIN RAHMETİ İLE CENNETE GİREBİLECEKLERİ KUR'AN DA AÇIKÇA (BAKARA 62, MAİDE 69) ANATILDIĞI HALDE, ALİ MRAN 19 DAKİ HÜKMÜN SADECE "TESLİMİYET" TANIMI APAÇIK İKEN, KUDSİ HADİSLE TESCİLLİYKEN, TÜM PEYGAMBERLERİN ÜMMETLERİ DE ALENEN MÜSLÜMAN İKEN, BİZİM DİN ALİMLERİNİN DİĞER DİN MENSUPLARINI CENNET DIŞI İLAN ETMESİNDE VEYA TANIMLAMASINDA DİNİN YARARINA VE KENDİ YARARLARINA NE GİBİ BİR SEBEP OLABİLİR? BÖYLE BİR YANILGI NİÇİN YÜZYILLARDIR ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DİLE GETİRİLEBİLMİŞ, KAYITLARA GEÇMİŞ VE BUNA NİÇ İTİRAZ EDİLEMEMİŞTİR. VE BU HAKİKATİ DİLE GETİRENLER NİÇİN MÜRTED İLAN EDİLİR?
Mehmed Alagaş
13-10-2015 14:09
#1184
Ve aleykümselam

Takdir her zaman hayırdır Bekir kardeşim..
Bekir Ziya
12-10-2015 22:31
#1182
selamun aleykum.

Yanilmiyorsam bir kitabinda belirttigine gore dil tutuklugu yasiyormus. Kendisinin de belirttigi bu durum bir lutuf olmali. Nice alimler tv'ye cikma sevdasiyla, internette sesli yorum sevdasiyla mecradan ufak ufak kaymadi mi? Hocamiz da boyle olabilirdi gibi bir densizlikte bulunmak istemem tabii ki; fakat bu lutufla boyle bir ihtimal ortadan kalkmistir. Yanlis miyim hocam?
Mehmed Alagaş
12-10-2015 13:40
#1180
Ve aleykümselam

Bu birçok müslümanın ortak isteği Mustafa kardeşim. Bu ve diğer konularda bizlere yardımcı olabilecek ehil kardeşlerimizin site yönetimiyle irtibata geçmelerini isteriz.
Dua ile..
Mustafa Kırışgiloğlu
11-10-2015 18:41
#1179
s.a mehmed abi

ALLAH yar ve yardımcınız olsun sizden isteğim sesli anlatım teşekkürler. Sizleri yeni tanıyorum.
Mehmed Alagaş
18-12-2014 19:07
#807
Ve aleykümselam Ayşe kardeşim

Rabbim ecrinizi versin ve hoşnut olacağı amelleri siz kardeşlerime kolaylaştırsın. Tashih edilmiş son türkçe mealin yer aldığı bu çalışmayı yeniden düzenleyerek yayına hazırladık. şu an için ciltli basabilme durumu olmadığı için normal kitab boyutunda 416 sayfa olarak basılacak. Bu çalışmayla birlikte kardeşlerimizin isteği üzerine Türkçe meali de son şekliyle yayına hazırlayıp matbaaya vermiş durumdayız. Umarız iki üç hafta içersinde hazır olacaktır.

Hayırlara vesile olması duasıyla..
Ayse Fidan
17-12-2014 17:30
#806
temel konularda kuran öğretisi hakkında

selamünaleyküm hocam.yıllardır kitaplarınızı okuyor ve okutuyorum arkadaşlarıma.Ama bu kitabınızı ilk çıktığı yıllarda almıştım.Daha sonra basımı yapılmadı.Arkadaşlarımız da istiyor yaklaşık 20 kişi.biz bu kitabınızı ders kitabı olarak da kullandık.İnşallah tekrar basımı olursa memnun oluruz.allah yardımcımız olsun.
insandergisi.com :

Sayın Ayşe Fidan!

İlgili kitabın yeni baskısı Rabbimizin lütfuyla çok yakında çıkacaktır.
Bilgilerinize sunar, ilginizden dolayı teşekkür ederiz.
Saygı ve selamlarımızla...

Ahmet Serhat
16-04-2014 14:20
#471
hocam ısrarla bu kitabı soran bir yakınım var

nt de çalışıyorum hocam özellikle bu kitabınızı soran bir yakınım var inşaallah hayırlısıyla yeni baskısı olur dua ile
Bilal Kocatürk
02-04-2014 15:59
#442
kitap

selamun aleyküm mehmed abi bu kitap basıldımı temin etmemiz mümkünmü selam ve dua ..
insandergisi.com :

Sayın Bilal KOCATÜRK!
Yayın evinin sıkıntısı nedeniyle bu kitabın yeni baskısı ertelenmiştir.
İnşaallah ilk fırsatta basımın yapılacağı duasıyla sizi selamlıyoruz.

Mehmed Alagaş
10-12-2013 21:31
#152
Ve aleykümselam Murad

Söyleyebileceğim bir tarih yok, hayırlısı deyip dua edin İnşaallah..

Murat Türkmen
10-12-2013 13:06
#150
ESENLİK HUZUR VE BARIŞ SİZE VE MÜSLÜMALARA OLSUN HOCAM

S.a Mehmed hocam,
Bir kardeşimizle görüştüğümüzde kısa zaman sonra kitabın gözden geçirilmiş şekliyle çıkacağını söylemişti. Acaba kitap ne aşamada söyleyebileceğiniz bir tarih var mı?Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 30 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler