Eski Masaüstü Görünüm

Yaşama Fırsatı


-Hay, Allah'ın bir ismi, bir esmasıdır. Ezelde ve ebedde diri, daima diri olan anlamına gelir. Dolayısıyle demek istediğim, bu şaşkınlar depremleri Hay olan Allah'tan değil, Allah'ın yarattığı faydan bilmek ve öyle göstermek istediler!.

-Fayların etkisi yok mu?

-Hakan, sözünü ettiğin faylar, depremlerin bilimsel veya fiziksel nedenleridir. Fakat herhangi bir olayın bilimsel nedenini bilmemiz, bu olayı Allah'ın dışında gelişen bir olay olarak algılamamızı gerektirmez. Allah sadece mucize denilen olayların faili değildir. Allah'ın her işi, her fiili, elbetteki bazılarını bizim de bildiğimiz bir ilim içinde gerçekleşmektedir. Nitekim şanı yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de "Allah'ın ilmi dışında, bir yaprak dahi düşmez" buyuruyor. Dikkat edersen Rabbimiz bir yapraktan, belki de kurumuş bir yapraktan örnek veriyor ve kendisinin ilmi dışında o yaprağın, o kurumuş yaprağın bile düşmeyeceğini beyan ediyor.

Balıkçı Ahmed, biraz sustuktan sonra devam etti.,

-Şimdi Kur'an-ı Kerim'e, şimdi bu ayet i kerimeye iman eden mü'minler, bu depremler Hay'dan değil faydandır" diyebilirler mi? Allah'ın yarattığı faylar, sadece ve sadece birer nedendir. Depremlerin bize göre birer fiziki nedeni olan bu fayları, dilediği yerde dilediği gibi yaratan, dilediği şekilde geliştiren, dilediği bölgede, dilediği zamanda, dilediği şiddette kırılmasını takdir eden ise Allah, sadece ve sadece Allah'tır.

Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Bekir Ziya
01-11-2020 13:36
#4890
Selamün Aleyküm

Sizin de İzmir'de oturduğunuzu unutmuşum Hocam. Çok çok geçmiş olsun. Rabb'im sizi başımızdan eksik etmesin Hocam.
Mehmed Alagaş
31-10-2020 12:23
#4889
Ve aleykümselam
İmtihanımız ve yaşama fırsatımız devam ediyor Mustafa kardeşim. Bizlere müstehak olduğumuz cezaları vermeyen Allah'a hamdediyor, küçük ikazların hidayetlere vesile olmasını diliyoruz.
Mustafa Kayhan
31-10-2020 12:17
#4888
Selamun aleyküm
Mehmet abi! İzmir'e ve sizlere geçmiş olsun diyorum. Rabbim her türlü semavi arazi afetlerden korusun. Durumunuz nedir? İnşallah iyisinizdir.
Mehmed Can
03-02-2020 13:38
#4375
Selamunaleyküm

Mehmed abi sizin bu kitapta yazdığınız gibi depremleri Hay’dan değil faydan bilenler, her deprem sonrası Hay olan Allah’ı dikkate almadan fayları konuşmaya devam ediyorlar. Bu gafletle yaşayanlar her halde son nefeslerinde “Hay Allah” diyecekler.
Mehmed Alagaş
27-09-2015 14:39
#1147
Ve aleykümselam Ragıp kardeşim

Güzel duaların ve bizlere “İnsanların kendi elleriyle kazandıklarından dolayı karada ve denizde fesad ortaya çıktı. (Allah) onlara yapmakta olduklarının bir kısmını taddırmaktadır ki (bunu anlayanlar pişman olup-hakka) dönerler (30-Rum 41)” ayetini hatırlattığın için teşekkür ederim. Bu çalışma bizlere sizin zikrettiğiniz ayetle beraber “Size denizde bir sıkıntı (tehlike) dokunduğu zaman O'nun dışında çağırıp-yalvardıklarınız kaybolur-gider. Fakat sizi karaya (çıkarıp) kurtarınca (yine) yüz çevirirsiniz. İnsan pek nankördür. Kara tarafında sizi yerin dibine geçirmeyeceğinden (suya değil toprağa batırmayacağından) veya üzerinize taş yağdıranı göndermeyeceğinden emin misiniz? Sonra kendinize bir vekil de bulamazsınız. (17-İsra 67.68)” ayetlerini de hatırlatmaktadır.
Bu vesile ile zaten mübarek kurban bayramının bizler için de mübarek olmasını diliyor, ümmet için yapılan tüm hayırlı dualara “Amin” diyoruz.
Ragıp Sefa Sarı
26-09-2015 22:28
#1144
"Yaşama Fırsatı "adlı eserinizi okudum. Sayın, Alagaş gerçekten çok güzel bir eser hani bazı eserler de okuyucu ilgisini ve algısını konuya çekmek için bazı sözler kitapların başına konur.
Bu hoş eseri okuduktan sonra bu esere bir söz
koyacak olsak herhalde şu âyet olurdu.
Rum Süresi 30/ 41
Eser gerçekten belki kısa küçük ancak güzel dersler
içeriyor. Tebrikler ALLAH'IN selam ve Rahmeti üzerze üzerinize olsun.
Selam ve dua ile!
Mehmed Alagaş
14-01-2014 19:14
#236
Senin de böyle bir farkındalığı farketmen çok güzel. Güzel duana amin diyoruz Tamer kardeşim.
Tamer Çelik
13-01-2014 23:23
#233
teslimiyet

Bu kitabınızı okumuştum. Çok güzel ve önmeli tesbitlerinizden ilk aklıma gelen Balıkçı Ahmet Cenabı Hakk'a öyle teslim olmuş ki iki çocuğu henüz evlenmemişken eve 4 kişilik balık tutabiliyor Allah'ın izniyle. çocuklar evlendikten sonra evde 2 kişi kalan Balıkçı Ahmet 2 kişilik balık nasip olduğunun farkında. İnşallah hep farkında ve uyanık olan kişiler oluruz Allah'ın izniyle.


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 23 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler