Eski Masaüstü Görünüm

Cemaatten Ayrılmak Hizmetleri Boşa Çıkarır Mı?


Selamunaleyküm Alagaş hocam

Ben uzun yıllar bir cemaatteydim. Hep hizmet ve yardım ettim. Allah rızası için. Şimdi gördüğüm bence dine ait yanlışlar nedeniyle bunlardan ayrılırsam önceki hizmetlerim yardımlarım boşa gider deniliyor. Bu doğru mu? Son günler birçok kitabınızı okuduğum için sizin cevabınıza önem veriyorum. Allah razı olsun.

Abdullah

Ve aleykümselam Abdullah kardeşim
Müslümanlar olarak bildiğimiz doğruları, bildiğimiz kadarıyla yaşamakla mükellefiz. Sevdiğimiz ve güvendiğimiz kimselerin İslam adına bizlere yönelttikleri nasihatleri yaşarken, araştırma imkanı bulamadığımız konularda doğru bildiğimiz bazı nasihatlerin yanlış olduğunu farkedemeyebiliriz. Rabbimiz katında kişinin Allah'a kulluktaki samimiyeti ve neyi ne kadar bildiği dikkate alındığı için; bu kişinin söz konusu nasihatlerdeki yaşadığı doğruların ötesinde Allah rızasını gözeterek ve doğru olduğunu sanarak yaşadığı yanlışların bile Rabbimiz katında ecre yakın bir karşılığı olduğunu düşünebiliriz. Tabi ki bu karşılık, doğruyu gücü nisbetince araştırmakla mükellef olan bu kişinin o konudaki hak ve doğruyla karşılaşacağı zamana kadardır. Hak ve doğruyla karşılaştıktan sonra karşılaştığı hak ve doğruyu değil nasihatını dinlediği kişiyi önemseyerek o yanlışı işlemeye devam ederse; yanlışın yanlış olduğunu bilmeden işlediği dönemde hanesine yazılan ecre yakın karşılığı iptal etmiş olacağı gibi yanlışın yanlış olduğunu bilerek işleyeceği ilerki dönemlerde de kendisini cezaya müstehak bir duruma getirmiş olur.

Bu çok kısa açıklamadan sonra sizin durumunuza gelecek olursak, din adına görülen temel yanlışlar nedeniyle bir camiadan ayrılmak, o yanlışlara ortak olmamak için zaten dini bir mükellefiyettir. Size ayrılırsanız önceki hizmet ve yardımlarınızın boşa gidebileceği söylenmiş. Elbetteki önceki hizmet ve yardımlarınızın boşa gidebileceği böyle bir durum söz konusudur. Ancak böyle bir hüsran durumuna düşmenin nedeni söz konusu camiadan ayrılmak değil ayrılmamaktır. Din adına işlenen temel yanlışları farkettikten sonra cemaat taassubuyla o camiadan ayrılmamak, geçmişteki hizmet ve yardımların sadece Allah rızası için değil, Allah rızası gözetilerek cemaat için yapıldığı anlamına gelir. Allah'ın doğrularıyla karşılaştıktan sonra bir gözlerini kapatarak yanlışta ısrar eden cemaati tercih edenler ise geçmişte ve gelecekteki hizmet ve yardımlarının karşılığını da Allah'tan değil cemaatten bekleme durumuna düşerler.

Sonuç olarak din adına temel yanlışlarda bulunan bir camiadan ayrılmanız geçmişte samimiyetle yerine getirdiğiniz hizmet ve yardımların ecrini eksiltmeyeceği gibi siz güzel kardeşimi yanlıştan uzaklaşmanın ecir ve rahmetleriyle de karşılaştıracaktır.

Allah hepimizi lutfuyla hak ve hakikatte birleştirsin.

24 Ocak 2015
Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Mehmed Alagaş
28-11-2015 20:51
#1415
Ve aleykümselam Orhan kardeşim

Abdullah kardeşin meseleyi anlamasına ben de sevindim.

Artık kendisine düşen o cemaate girmesine vesile olduğu kişilere bu anlayışla yaklaşması ve sorumluluk bilinciyle onların da kurtuluşuna vesile olmaya çalışmasıdır.

Kardeşimiz önceden içinde bulunduğu yapıya sadece “cemaat” demeyi tercih etmişse, bu tercihi açmamıza veya sorgulamamıza gerek yoktur.
Dua ile..
Orhan Akdeniz
28-11-2015 18:48
#1414
Selamun aleyküm

Abdullah kardeş dine ait yanlış düşünce ve fiilleri fark edip yanlış ta ısrar etmediğine sevindim.

Ve sonra gerçekten o fiillerden beri olarak hak amelleri yerine getirmeyi ve sebat etmeyi rabbimiz hepimize nasip edip, Allah'ın hoşnut olacağı amelleri bize lutfuyla vermesini ve rahmetiyle kolaylaştırmasını nasip etsin inşallah.

Mehmet abi yaptığın açıklamalarından dolayı Allah razı olsun.
Abdullah kardeşin sorusundaki bence yanlış ifadesini birazdaha açarsanız sevinirim.

Allaha emenat olun.
Abdullah
28-11-2015 11:50
#1413
Mehmet hocam

Sitedeki ilgili yorumları okuyunca bu başlıkta yazdıklarını şimdi daha iyi anladım. Teşekkür ederim. dediğiniz gibi Allah hepimizi hakta ve hakikatte birleştirsin.


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 27 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler