Eski Masaüstü Görünüm

Cennette Ne Olacak?


Selamun Aleyküm hocam,
Size cennetle ilgili birşey soracağım cennette her istediğim olacak ya, cennete gittiğimde zaman farklı olacakmış ama ben dünya zamanı gibi yaşasam olur mu hocam ve bide hocam cennetteki teknolojiler dünyadakiyle aynı mı olacak yani mesela ben bilgisayar dilediğimde dünyadaki bilgisayar çıkacak mı ve son olarak şimdiki oynadığımız oyunları siteleri google youtube facebook gibi siteleri orda görecekmiyiz ve orda bilgisayar oyunu yapabilir miyim ya da başka oyunlar ya da filmler. Bu sorularımın cevabını verirseniz çok sevinirim.

Tamay

Ve aleykümselam Tamay kardeşim

"Cennette şunlar olacak mı?" sorusundan önce "Cennette ben olacak mıyım?" sorusunu önemsememiz ve bu önemli sorunun doğru cevabını son nefesimize kadar yaşamamız gerekmektedir. Bunu Allah'ın lutfuyla başarabildiğimiz zaman hiç kuşkun olmasın ki cennette istediğimiz her güzel şeyin en güzeliyle karşılaşabileceğiz.

Gördüğüm kadarıyla şu an belirttiğin bazı beklentiler, küçücük dünya hayatı ufkuyla görüp-sevdiğin beklentiler. Görme ve bilme menzillerinin olabildiğince genişlediği cennet yaratılışında bilgisayara hiç ihtiyacın olmayacağı gibi dünya hayatında vakit geçirmek için oyalandığın oyunlara da hiç ihtiyacın olmayacaktır. Çünkü cennet vakitleri, geçirmek istediğimiz değil her anını hoşnutlukla nefes nefese yaşamak istediğimiz vakitler olacaktır.

Yeter ki bu imtihandan yüz akıyla çıkıp, o muazzam ve ebedi nimete nail olalım..

Dua ile...

8 Mayıs 2016
Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Fatma Ceren
09-05-2016 22:47
#1729
Teşekkür

Konuyu çok iyi anlatan cevabınız için teşekkür ediyorum.

Selam ile.
Mehmed Alagaş
09-05-2016 19:27
#1728
Ve aleykümselam Fatma kardeşim

Sadece dünyada yaşanabilecek bazı güzelliklerden imtihan gereği yoksun olan kimselerin, bir daha hiç karşılaşamayacakları bu güzelliklerin dünya hayatındaki yokluğuna sabır gösterebilmeleri kolay değildir. Şanı yüce Rabbimiz cennete ait böylesi tasvirler ile kısa olan dünya hayatında elde edilemeyen bazı güzelliklerin, cennet hayatında ebedi ve en güzel bir şekilde olacağını bildirerek, dünya hayatında bu güzellikleri yaşayamayan kimseleri müjdelemekte ve onların yaşadıkları yoksunluğa sabırlarını kolaylaştırmaktadır.

Çölde susuzluk çeken bir insana, bu susuzluğa belli bir süre sabredebilmesi için iki ayrı yaklaşım gösterilebilir. Birincisi suyun güzel bir nimet olmadığı ve susamanın yanlış bir dürtü olduğundan hareketle “Yeniden yaratılışında suyu güzel bir nimet olarak görmeyecek, suya bir gereksinim duymayacak ve dolayısıyle hiç susamayacaksın” denilebilir. İkinci yaklaşımda ise suyun güzel bir nimet olduğundan ve susamanın da doğru bir ihtiyaç olduğundan hareketle “Yeniden yaratılışında suyun en güzeliyle karşılaşacak ve bitme veya eksilme korkusu olmadan doya doya içeceksin” denilebilecektir.

İşte fıtratı ve fıtri ihtiyaçları inkar etmeyen, dünyadaki güzellik anlayışımızla ahiretteki güzellik anlayışımızın paralel olacağını beyan eden ikinci yaklaşım, insanların sabrını ve imtihanını daha kolaylaştıracak olan bir yaklaşımdır. Nitekim Kur’an-ı Kerim de bu yaklaşımı tasvip etmekte, her insanda ortak olan birçok güzellik anlayışının (güzellik idesinin) fıtri ve doğru olduğuna işaret etmektedir.

Farklı cennetler ve bu cennetlerde farklı mertebeler olmakla beraber, herkese kişiye özel farklı cennet yerine herkeste dünya imtihanında yaptıklarına binaen farklı cennet algısı olabileceğini düşünebiliriz.

Dua ile..
Fatma Ceren
09-05-2016 09:09
#1726
Selamun Aleyküm

Cennetle ilgili benim de bir sorum var.

Cennet nimetlerinin dünya nimetlerinden örneklerle anlatılmasını nasıl açıklayabiliriz? Bir hurinin gözünün iriliğine kadar detay da var halbuki. Niye? Cenneti hak etme ve Allah'ı görme şerefine nail olmuş bir müslüman, hurinin gözündeki detayla sevinecek mi? Bu dünyada kozmetik denilen put zaten buna çalışıyor ve insanları sömürüyor... Sorum -haşa- ayete karşı çıkıyormuş gibi anlaşılmasın sadece dünya nimetlerinden verilen örneklemeleri anlamaya çalışıyorum.

Şunu düşünmem yanlış olur mu? Her müslümanın bu dünyadaki yaşadıkları, yaşamadıkları ve imtihanları birbirinden farklı. Dolayısıyla müslüman olarak can verebilen herkes; beklentisine, dünyadaki imtihanlarına göre bir cennet bulacak.

Cevabınıza şimdiden teşekkür eder hayırlı bereketli çalışmalar dilerim.Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 11 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler