Eski Masaüstü Görünüm

Resulullah (s.a.v)’in Zeyneb Validemizle Evlenme Hadisesi


"Hani bir zamanlar Allah'ın kendisine ikram ettiği, senin de iyilikte bulunduğun kişiye diyordun ki: "Eşini bırakma ve Allah'a karşı saygılı ol!" Ama Allah'ın açıklayacağı şeyi sen içinde saklıyordun; zira insanlardan çekiniyordun: oysa ki kendisinden çekinmen gereken sadece Allah'tı. En sonunda Zeyd o kadınla ilişkisini tamamen kesip boşayınca Biz onu seninle evlendirdik ki, evlatlıkları eşleriyle ilişkilerini kesip boşadıklarında kişilerin onlarla evlenmelerinin önünde hiç bir engel bulunmasın: sonuçta Allah'ın emri yerine gelmiş oldu." (Mustafa İslamoğlu Meali - 33/Ahzâb;37)

Bu ayeti kerimeyi açıklar mısınız? Bir ve tek olan rabbim insanoğluna ne demek istemiş. Bir arkadaşım bana bu ayeti delil göstererek peygamber efendimizin sapkınlık içinde olduğunu söyledi densizce. Ben ise ona peygamberimizin temiz bir ahlak üzere olduğunu anlattım lakin kendisi felsefe hocası olduğu için ayetleri big bang felsefesinde olduğu gibi felsefik yönden düşünüyor.

Adem CİGAL

Selamunaleyküm
Adem kardeşim, zikrettiğin ayet-i kerime birçok müslüman arasında da yanlış yorumlanan, yanlış anlaşılan bir ayet-i kerimedir. "Beklenen Müslümanlara - Yaratılış ve İnsanlık Tarihi" çalışmamızın Meryem (a.s.) bölümünde bu olaya değinmiş ve ayet-i kerimenin Kur'an bütünlüğündeki anlamı konusunda şunları yazmıştık:

... Hani sen, Allah'ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: "Eşini yanında tut ve Allah'tan sakın" diyordun; insanlardan da çekinerek Allah'ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allah, kendisinden çekinmene çok daha layıktı. Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince, Biz onu seninle evlendirmiş olduk; böylelikle evladlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadınları boşadıkları) zaman, onlarla evlenme konusunda mü'minler üzerine bir güçlük olmasın. Allah'ın emri yerine getirilmiştir. (33-Ahzab 37)

"Bu ayet-i kerimeyle ilgili olarak, Resulullah (Aleyhissalatu vesselam)'ın insanlardan çekinerek gizlediği şeyin, Zeynep validemize kalbinin meyletmesi ve bu sevgiyle onunla evlenmek istemesi olduğu söylenmektedir. Tabi ki çok yanlış ve Resulullah (s.a.v.)'in yüksek ahlağa dayalı kişiliğinden çok uzak bir söylentidir bu!. Çünkü bu meselede onların söyledikleri gibi nefsi bir istek ve kalbi bir meyil söz konusu olsaydı -ki bundan Resulullah (Aleyhissalatu vesselam)'i tenzih ederiz-, evli bir kadına karşı bu isteği duyan her müslümanın, meşru olmayan bu isteğini bastırması ve insanlardan gizlemesi çok doğru bir yaklaşım olacağı gibi; Settar olan Rabbimiz de örtülmesini emrettiği böyle bir şeyi kesinlikle ortaya çıkarmaz ve açığa vurmazdı. Dolayısıyle Efendimiz (Aleyhissalatu vesselam)'ın nefsinde gizlemesine rağmen Rabbimizin açığa vuracağı şey, hiç kuşkusuz ki meşru olmayan nefsi bir istek değil, meşru ve hak olan apaçık bir ayetti.

Evlatlıklarının boşadıkları hanımlarla evlenmeme tabusunun, teoride ayete dayalı hükümle, pratikse ise evlatlığı Zeyd'in boşayacağı Zeyneb'le kendisinin evlenerek yıkılacağı işaretini önceden alan Resulullah (Aleyhissalatu vesselam), toplumun geleneklere dayalı asabiyetini dikkate alarak bunu içinde gizlemiş ve insanlarla paylaşmamıştı. Ancak insanları ve meşru olmayan geleneksel asabiyetleri hiç dikkate almayan İlahi takdir gelişmeye devam etmiş ve Resulullah (Aleyhissalatu vesselam)'a gelen Zeyd, hanımından ayrılmak istediğini söylemişti. Evlatlığı olan Zeyd'in bu sözüyle karşılaşan Efendimiz (Aleyhissalatu vesselam), İlahi takdirin nereye doğru gittiğini çok iyi görmesine rağmen insanlardan çekinerek bu takdiri yine içine sindirememiş ve Zeyd'e "Eşini yanında tut ve Allah'tan sakın" demişti.

Resulullah (s.a.v.)'in evlatlığı Zeyd'e söylediği bu söz, hak bir nasihat olmasına rağmen, aynı zamanda Rabbimizin gerçekleştirmeyi dilediği İlahi takdiri örtmeyi ve ertelemeyi de hedefliyordu. İşte Rabbimizin gerçekleştirmeyi dilediği bu takdiri örtmeyi veya ertelemeyi hedefleyen bu yaklaşım üzerine, İlahi hitap sertleşmiş ve alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz (Aleyhissalatu vesselam);

... İnsanlardan da çekinerek Allah'ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allah, kendisinden çekinmene çok daha layıktı. ... (33-Ahzab 37)

sözleriyle ikaz edildikten sonra söz konusu takdir gerçekleşerek, toplumdaki bu geleneksel tabu yıkılmıştı...."

Dua ile..

5 Haziran 2016
Mehmed ALAGAŞYorum Yap


Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.
Sıralamayı çevirmek için tıklayınız.

Mehmed Alagaş
05-09-2017 12:28
#2500
Merhaba

Zeyneb validemizin iç dünyasında yaşadıklarını bilmiyorum. Ancak bu yaşadıklarının Rabbimiz katında bir değeri olmasaydı, alemlere rahmet olarak gönderilen Resulullah (s.a.v.)'in saliha bir hanımı olamayacağı aşikardı.
Mustafa Demirişler
02-09-2017 10:06
#2497
Hz. Zeynep

Merhaba kardeşim.

Açıklamanız doğrultusunda aklıma bir şey takıldı? Açıklamanızda Rabbimizin isteğini, Hz. Nebisinin durumu açıklıyorsunuz fakat Zeynebin durumuna değinmemişsiniz! Hz. Zeynebin iç dünyasındaki isteğin Rabbimiz katında hiç bir değeri yok mu?
Mehmed Alagaş
08-06-2016 03:05
#1783
Ve aleykümselam Kenan kardeşim

Allah için kardeş olmak ve bu kardeşliği sevgi ile yaşamak ne güzel. Rahman olan Rabbimiz lutuf ve rahmeti ile dünya hayatındaki bu kardeşliğimizi ahirette de cennet kardeşi olarak yaşamamızı nasib etsin.
Kenan Özmen
08-06-2016 02:40
#1781
Esselamu aleyküm sevgili hocam.

Bir sorum yok. Sadece sizi Allah için sevdiğimi ve kitaplarınızdan çok faydalandığımı söylemek istedim.
Saygı ve muhabbetlerimle...
Mehmed Alagaş
06-06-2016 22:22
#1779
Ve aleykümselam

Sizlerden de Allah razı olsun.
Hamdımız Allah'adır..
Talha
06-06-2016 14:21
#1778
Selamun aleykum...

Eyvallah amca Allah razı olsun... Olayın bu şekilde olduğunu zihnimizde oturtmamıza rağmen kelimelerle ifade ederken sıkıntı yaşıyorduk... Allah ilmini arttırsın ve faydalı kılsın inşaallah...
Serdar Yalın
06-06-2016 12:48
#1777
Selam

Allah razı olsun hocam.....
Mehmed Can
06-06-2016 11:09
#1776
Sınıftayım,dikkatle dinliyorum.

Güzel açıklamalarınız için, Allah razı olsun Mehmed abi...

Selam ve dua ile...
Adem Cigal
06-06-2016 00:20
#1775
Selamin aleykum.

Yaptigin bu aciklamadan dolayi Allah razi olsun Mehmet abi. hakkinizı helal edin.
Fatih Saglam
05-06-2016 19:53
#1772
selamunaleykum

tatmin edici, guzel bir aciklama. allah razi olsun abi


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 12 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler