Eski Masaüstü Görünüm

Her Şeyin Evvelinde Ve Öncesinde Allah Vardı


Merhaba,

İhlas suresi ve özellikle EHAD ve SAMED kavramlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Allah razı olsun.

Yunus ALTINDAĞ

Sayın Yunus ALTINDAĞ!

Değerli kardeşimiz, bizlere iletmiş olduğunuz sorunun detaylı cevabı için "Beklenen Müslümanlara - Yaratılış ve İnsanlık Tarihi" adlı kitabın giriş bölümlerini okumanızı tavsiye etmekle birlikte o bölümlerden bir parçayı sizin ve diğer kardeşlerimizin istifadesine sunuyoruz:

"... "Her şeyin evvelinde ve öncesinde Allah vardı."
Yerler, gökler, melekler ve cinler yokken, sadece Allah vardı. Yaratılmış hiçbir şey yokken, sadece Yaratıcı vardı. Elbetteki "Allah nasıl varoldu?" sorusunu sormuyoruz. Çünkü önceleri yokken daha sonra varolan herşey, bir varlık nedenine ve kendisini yaratacak olan bir Yaratıcı'ya muhtaç şeylerdir. Bir varlık nedenine muhtaç olmayan, doğmayan ve doğurmayan Allah, önceden yokken sonra varolmadı. O zaten vardı. Varlık nedenine muhtaç olan melekler ve cinler, varlık nedenine muhtaç olan yerler ve gökler, varlık nedenine muhtaç olan bütün yaratılmışlar yok iken; varlık nedenine muhtaç olmayan sadece Allah idi ve sadece O vardı.

Ne küçücük bir taş, ne canlı bir baş,
ne bir yudum su, ne de bir nefes hava yok iken sadece Allah vardı. Hiç ama hiçbir şey yok iken, bu yokların içindeki tek bir Var, sadece ve sadece Allah idi. Her şeyin evvelinde ve öncesinde sadece O vardı. Zamanın ilk dakikasından, ilk saniyesinden önce Allah vardı. Çünkü zamanı da, mekanı da O yaratmıştır. Dolayısıyle zaman ve mekan diye bir şey yok iken, zamana ve mekana muhtaç olan hiçbir şey yok iken, zamana ve mekana muhtaç olmayan sadece Allah, gördüğümüz ve görmediğimiz her şey içindeki tek Samed olan Allah vardı;

De ki; O Allah birdir. Allah Samed'dir (her şey O'na muhtaçtır, O hiçbir şeye muhtaç olmayandır). O, doğurmamış ve doğurulmamıştır. Ve hiçbir şey (hiçbir konuda) O'nun dengi (ve benzeri) değildir. (112 İhlas 1-5)

Ayetleri ne kadar kısa ve anlamı ne kadar uzun olan bir sure!. Varoluşun sırrını araştıran insanların ve özellikle İlah anlayışını beşerileştirirken-beşer anlayışını İlahlaştıran kimselerin, yıllarca okumaları ve düşünmeleri gereken muhteşem bir sure!. Düşünen bir insan bu sureden hareketle ayetlerdeki gerçekleri içeren bir kitap yazsa, insanların büyük bir çoğunluğu "Beş ayeti ne kadar uzun açıklamış" derken; Kur'an-ı Kerim'in yüceliğine vakıf olan kimseler ise "Ne kadar kısa bir açıklama" diyecekler ve gerçekten doğruyu söylemiş olacaklardır. Çünkü ilerleyen bölümlerde de görüleceği gibi, ayet-i kerimelerdeki çok küçük bir ayrıntı, düşünen insanlar için çok uzun ve çok önemli gerçekleri beyan etmektedir. ..."

28 Nisan 2016
insandergisi.comYorum Yap

Henüz yorum yapılmamıştır..


Güvenlik Kodu (*)
İşlemin sonucunu aşağıya yazınız : 29 çarpı 2 = ?


(*) Zorunlu

LÜTFEN DİKKAT:
IP numaranız kaydedilmektedir. Yorumlarınız sebebiyle ilgili kişi ve kurumların yasal işlemler başlatabileceğini unutmayınız. Aşağıdaki sebeplerle yorumlarınız onaylanmayacaktır.
  • Küfür, hakaret, tehdit, rencide edici ifadeler
  • İnançlara saldırı
  • Büyük harflerle yazılmış cümleler